Môžu nastať po aplikovaní kyseliny hyalurónovej kontraindikácie, keď sa liečim na hypertyerózu?

Zodpovedané
2. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom aplikácie kyseliny hyalurónovej. Už niekoľkokrát po tejto aplikácií kyseliny do oblasti líc som mala celkovú slabosť, silné búšenie srdca a zvracanie.

Čo to môže spôsobovať?

Môžu nastať po aplikovaní kyseliny hyalurónovej kontraindikácie, keď sa liečim na hypertyerózu?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že to môže byť reakcia na adrenalín v lokálnej anestézii, alebo ak Vám nedávajú lokálnu anestéziu, môže byť napríklad samotný výplňový materiál obohatený o lokálne anestetikum.

Ak je to len čistá kyselina hyalurónová, možno je to prehnaná stresová reakcia.

Dalo by sa to utlmiť premedikáciou, liekmi na upokojenie pred aplikáciou. Napríklad liekom Lexaurin.

Alergická reakcia je tiež možnosť tohoto typu reakcie. To je potrebné vylúčiť/potvrdiť testami u alergológa.

Kontraindikácia je podmienka, ktorá vylučuje absolvovanie istého typu zákoku (indikáciu). Napríklad kontraindikácia aplikácie kyseliny hyalurónovej na zväčšenie prier je aktívny herpes.

Samotná hypertyreóza liečená a kompenzovaná by nemala byť absolútna kontraindikácia pre použitie výplne kyselinou hyalurónovou.