Museli ste kvôli problémom nejakej pacientke vybrať implantáty?

Zodpovedané
16. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať.

Stretli ste sa s tým, že ste zväčšili pacientke prsia a po istom čase mala problémy so silikónmi a museli ste jej implantáty vybrať?

Ako vypadajú prsia, keď sa vyberú implantáty?

Bola alergická na nejakú zložku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme. Nielen u kolegov, ale aj u mňa.

Je to jedna z najzriedkavejších komplikácií, ale môže sa udiať ako týždne tak aj roky po operácii. Alergická reakcia na silikónový implantát sa pri momentálnej úrovni vedomostí považuje za nepravdepodobnú. Skôr sa môže jednať o alergickú reakciu na látky, lieky, roztoky a materiály používané pri operácii. V tom prípade by sa ale reakcia prejavila v nasledujúcich hodinách, dňoch po operácii a na oboch stranách viacmenej rovnako. S takým prípadom som sa ešte nestretol.

Vybratie oboch implantátov je väčšinou rozhodnutie ženy. Väčšinou stačí vybrať len postihnutý implantát. Podľa stavu a očakávaní sa spoločne rozhodneme, na aký čas sa implantát odstráni a kedy a či vôbec sa bude vkladať nový.

Prsia po vybratí niekoľko týždňov od operácie vyzerajú takmer rovnako ako pred operáciou. Ak od operácie ubehne viac rokov, tak aj prsia bez implantátov by vyzerali po takom dlhom čase úplne inak. Preto sa nedá jednoznačne povedať, že by stav po vybratí mal byť "zúfalý".
Okrem toho máme aj možnosti doplnenia objemu vlastným tukom v prípade potreby, aj keď efekt nemožno očakávať taký ako s implantátmi.

Prípady, keď je potrebné implantáty vybrať, sú väčšinou na podklade infekcie. Každý je individuálny a vyžaduje iný postup. Chirurg postupuje citlivo, vzájomné obviňovanie situácii nepomôže nikomu.

Cieľom každej operácie je dokonalý výsledok, ale ani dokonalý postup nezabezpečí priebeh celý život bez komplikácií. Cieľom je teda riešenie v optimálnom prípade bez estetických následkov.