Musia sa metličkové žilky odstrániť, alebo sa dajú zmenšiť aj nejakými prípravkami?

Zodpovedané
23. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám metličkové žilky.

Musia sa odstrániť, alebo sa dajú zmenšiť aj nejakými prípravkami?

Ďakujem

Dobrý deň,

poznáme ich aj pod názvami pavúčikovité névy alebo venektázie.

Sú estetickým problémom, čiže ak Vám neprekážajú, nemusia sa odstrániť.
Často sú aj príznakom nedostatočnej funkcie povrchového žilového systému na dolných končatinách, ale aj na iných častiach tela ako následok genetickej predispozície alebo tiež kombinácia viacerých ďalších faktorov od zlej životosprávy, stravy, málo pohybu, alkohol atď..

Niektoré z faktorov viete obmedziť a tým znížiť výskyt "metličiek".

Odstránenie je možné sklerotizáciou, laserom a podobne.

Pokiaľ viem, špecializujú sa na to cievny chirurgovia. Dôležité je okrem estetického cieľa aj odhalenie funkčných porúch a minimalizácia doplnkových negatívnych faktorov.