Na implantáte mám prasklinu. Je bezpečné dojčiť bábätko?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

minulý rok v júni mi pani doktorka na sone našla menšiu prasklinu na implantáte na jednom z prsníkov. Povedala, že to nie je zatiaľ nič, čo by treba akútne riešiť. V prípade zmien na prsníku som mala prísť na kontrolu. Ťažkosti nenastali žiadne, avšak medzičasom som otehotenala.

Je bezpečné zo zdravotného hľadiska dojčiť bábätko aj napriek praskline?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi často sa zdá na ultrazvuku implantát poškodený a na operácii sa to nepotvrdí a naopak. Môže to byť aj Váš prípad.

Určite sa počas tehotenstva implantát nevymieňa. Jedine vtedy, ak by ste mali nejaký ťažký zápal v okolí implantátov alebo podobné ohrozenie zdravia. Podozrenie na prasknutý implantát k takým ohrozeniam nepatrí.

Ale akonáhle ukončíte dojčenie, bolo by dobré to riešiť. No najskôr kontrola, možno aj u iného lekára, či poškodenie implantátu bude vidieť tiež.

Implantát v svojom obale aj vnútri je silikón, akurát má inú konzistenciu. Nie je to nebezpečné pre "vyliatie". Okrem toho sa implantát ani pri prasknutí obalu nevylieva, ale skôr do seba "nasaje" vlhkosť. To rozoznáva USG vyšetrenie ako porušenie homogenity vnútra implantátu.