Na základe akých parametrov sa rozhoduje medzi klasickou abdominoplastikou a miniabdominoplastikou?

Zodpovedané
23. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom abdominoplastiky.

Na základe akých parametrov sa rozhoduje medzi klasickou abdominoplastikou a miniabdominoplastikou?

Je rozhodujúca váha?

Mala som naplánovaný zákrok, kde som mala podstúpiť veľkú operáciu. Mám obavy z rekonvalescencie, pričom pri menšom zákroku je rekonvalescencia kratšia. Pre mňa a povahu môjho zamestnania je to veľmi dôležitý faktor.

Ďakujem

Dobrý deň,

pre základnú predstavu stačí vedieť, že pri oboch typoch zákrokov vznikajú jazvy v oblasti "bikiny". Väčšinou na celej prednej strane od jedného boku ku druhému približne v úrovni bedrových kostí.

Rozdiel je v množstve odstránenej kože.

Pri abdominoplastike sa odstraňuje aj koža v okolí pupka a tým pádom okolo pupka vznikne jazva. Pupok ostáva v rovnakej výške pripojený ku vnútornej stene na povrchu "svalov".

Pri miniabdominoplastike sa odstraňuje len dolná časť kože medzi pupkom a "bikiny" rezom. Pupok vrátane kože okolo neho ostáva tam kde je.

Rozhodnutie, pre jednu alebo druhú možnosť ostáva na chirurgovi a závisí od lokality previsu kože.

Ak máte prebytočné množstvo kože nad pupkom, tak miniabdominoplastika nepomôže.
Tá je vhodná len ak je prebytok najmä pod pupkom. Ak je oblasť nad pupkom relatívne napnutá bez prebytku, je abdominoplastika viacmenej zbytočná a stačí miniabdominoplastika.

Vzhľadom na rozsah jaziev je z môjho pohľadu rekonvalescencia relatívne podobná. Jazva potrebuje na hojenie aby sa neroztrhla minimálne 3 týždne a aspoň 6 týždňov šetriaceho režimu zabezpečí, aby sa jazva zahojila čo najnenápadnejšie.

Je to jedna z najrozsiahlejších operácii v plastickej chirurgii, uponáhľať to sa nemusí vyplatiť.