Od akého veku je možné odstrániť jazvu po obarení?

Zodpovedané
3. mar 2019

Dobrý deň,

moja teraz dvojročná dcérka sa pred rokom poliala horúcim čajom. Vtedy mala 14 mesiacov a boli sme v nemocnici tri týždne. Operácia nebola potrebná. Jazvy má na krku a pod bradou. Natieram ich predpísaným Dermatixom a Contractubexom striedavo. Jazvy má vyblednuté, ale aj tak by som jej to časom chcela dať odstrániť.

Je aj iný spôsob ako operácia?

Od akého veku sa deťom môžu odstraňovať jazvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

jazvy asi málokto považuje za nenápadné.

U človeka sa každé hlboké poranenie kože hojí jazvou, a to ako esteticky pôsobí, záleží od mnohých faktorov : uplynulá doba od poranenia, spôsob hojenia, vek, miesto na tele a podobne.

V prípade Vašej dcérky je v tomto veku možností na znenapádnenie jazvy málo. Odporúčam len konzervatívne postupy, krémy, maste, oleje. Po ukončení puberty sa môžu na jazvu skúsiť aplikovať semi-invazívne metódy, napríklad laser.

V detskom veku je koža veľmi reaktívna a hrozí vysoké riziko tvorby hypertrofickej alebo dokonca keloidnej jazvy pri operačných postupoch odstránenia alebo korekcie jazvy.

Samozrejme sú výnimky a plastický chirurg určí pomer riziko/benefit zákroku aj v detskom veku. Najlepšie je, ak sa ku postupu vyjadruje chirurg, ktorý jazvu vidí dlhý čas a ideálne aj v čase poranenia. Posúdenie dynamiky vývoja/hojenia je základom k určeniu optimálnej liečby.