Odporúčate zmenšenie pŕs, keď mám autoimúnne ochorenie?

Zodpovedané
20. nov 2021

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom zmenšenia a modelovania pŕs. Mám 43 rokov a po dvoch odkojených deťoch prsia už stratili všetku svoju "krásu". A už 10 rokov mám potvrdené autoimúnne ochorenie - phempigus vulgaris /hailey -hailey/, ktoré mi veľmi znepríjemňuje život.

Mám výrazné zhoršenie na koži pod ovisnutými prsiami. Rada by som ich zmenšila a nadvihla. Tým by sa tak strašne neotierali o kožu a aspoň by sa trošku zlepšil môj stav. Prsia sú ovisnuté a trú sa mi o kožu. Z toho tam mám lézie a rany. pľuzgiere.

Kožná doktorka, u ktorej som sledovaná /užívam kortikoidy vnútorne, maste/ mi odporučila konzultovať stav s operatérom a to vzhľadom na hojenie kože po operácii.

Stretli ste sa niečím podobným?

Odporučili by ste mi to?

Veľmi tým trpím či už po psychickej a fyzickej stránke.

Ďakujem

Dobrý deň,

zo svojich osobných skúseností Vám neviem potvrdiť, či by operácia stav zlepšila, zhoršila alebo nezmenila.

Hojenie rán môže byť problém, pretože pri zmenšení prsníkov sa rany nachádzajú hlavne v oblasti od dvorcov smerom nadol a v podprsníkovej ryhe.

Ak sa bude hojiť rana zle, neznamená to len "škaredú" jazvu, ale aj to že sa rana môže rozpadnúť alebo otvoriť a to aj odstupom niekoľkých dní/týždňov.

V takých prípadoch sú potrebné špeciálne postupy ( napr. vákuum sealing ) a pravidelné preväzy rán možno aj niekoľko krát do týždňa.

Vtedy je pre pacienta lepšie, ak je starostlivosť počas hospitalizácie a možno aj v rámci zdravotného poistenia. Táto liečba môže byť dosť náročná finančne aj časovo.

Z môjho pohľadu kvôli rizikám neodporúčam absolvovať operáciu v súkromnom zariadení, ale skôr kontaktovať kliniku plastickej chirurgie v štátnej nemocnici.