Oplatí sa mi teraz upraviť prsia, keď plánujem ešte jedno dieťa a znovu ho kojiť?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

dva roky som dojčila a mám ovisnuté prsia.

Oplatí sa mi teraz upraviť prsia, keď plánujem ešte jedno dieťa a znovu ho kojiť?

Mám dilemu, či sa tým nevrátia do pôvodného stavu.

Môžu sa tvar prsníkov ďalším kojením zničiť natoľko, že bude nemožné vrátiť im ešte normálnu podobu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

otázka je jednoduchá, odpoveď nie je.

Veľmi záleží na tom čo považujete na "veľmi ovisnuté" a "pôvodný" stav a "normálna" podoba.

Subjektívne vnímanie spomínaných stavov sa odlišuje a riešení je viacero, najmä pri hraničných stavoch. Vtedy sa spolu s pacientkou rozhodujeme na základe toho, čo preferuje viac.

Niektoré chcú požadovaný tvar aj na úkor jaziev pri modelácii. Iné preferujú menej jaziev aj za cenu mierneho ochabnutého vzhľadu.

Zmeny prsníkov po dojčení sú najvýraznejšie zväčša pri prvom dieťati.

Pri modelácii okrem zmenšenia množstva nadbytočnej kože, kvôli zlepšeniu výsledného tvaru zasahujeme aj do prsnej žľazy. To môže mať za následok zhoršenú schopnosť z prsníka kojiť. Nie je to pravidlo. Kojenie nemusí byť ovplyvnené, ale zväčša je potrebné dodržať aspoň ročný odstup od operácie.

Ak sa rozhodnete podstúpiť operáciu nie po prvom, ale až po posledom dojčení, nič nezameškáte. Môže sa stať jedine to, že objemu prsníka už bude tak málo, že budete chcieť aj zväčšenie niektorou metódou. To však neovplyvníte tým, či absolvujete operáciu skôr alebo neskôr.