Platí si opakovanú kapsulárnu kontraktúru pacientka v plnej výške?

Zodpovedané
20. mar 2024

Dobrý deň,

po argumentácii v roku 2021 som po 1,5 roku mala kapsulárnu kontraktúru. Teda tvrdý a bolestivý prsník, ktorý zmenil trochu aj tvar. V rámci reklamácie som mala vymenený implantát. Teraz iba pár mesiacov od operácie je opäť tvrdý a bolestivý. Ten istý a ja som už zúfalá.

Prečo sa situácia znovu zopakovala?

Je predpoklad, že sa mi to bude neustále opakovať?

Ako postupujete v prípade reoperácie?

Platí si pacientka celý operačný výkon sama, alebo má len implantáty zdarma?

Pretože práve ten výkon stoji najviac. Nemám problém opäť podstúpiť výmenu, teda ak by bola nevyhnutná. Nie som však ochotná opäť platiť tak vysokú sumu za operačný výkon.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vášmu sklamaniu. No pred každou operáciou a hlavne s použitím silikónových implantátov je súčasťou poučenia aj celkom detailný opis, čo je kapsulárna kontraktúra, ako sa rieši. Pri konzulltácii s plastickým chirurgom sa oboznámite aj so spôsobom riešenia komplikácií, vrátane ich ceny.

Každá značka implantátov má svoje vlastné podmienky a špecifiká, pri ktorých sa uplatňuje záruka.

Na kapsulárnu kontraktúru nemajú záruku všetky značky a niektoré uplatňujú záruku len na ten jeden poškodený implantát a druhú stranu je potrebné zaplatiť.

Čo sa týka operačného výkonu - nie je to len cena za prácu lekára, ale aj celý proces od ceny prenájmu priestorov, personálu, liekov, anestézie, lôžka. Nikdy nemáte v cene vymenované všetky položky vrátane licencií, prístrojov, materiálu, liekov, právnych, ekonomických a marketingových služieb, likvidácie odpadu a veľa iného.

Cenu za operáciu v štátnej nemocnici platí zdravotná poisťovňa a pri niektorých veľkých zákrokoch sú sumy v desiatkach tisíc EUR. Plastická operácia je v tomto ohľade ešte relatívne "lacná".

Ak máte zdravotný problém, tak za splnenia podmienok zdravotnou poisťovňou máte možnosť absolvovať odstránenie implantátov aj v štátnej nemocnici bez vašej úhrady.

Pri vzniku kapsulárnej kontraktúry sa podieľa veľa faktorov, ktoré správnymi postupmi vieme obmedziť, ale riziko nevieme znížiť na nulu. Posledné roky sa výskyt kapsulárnej kontraktúry znížil násobne. No aj vy ste dôkazom, že nie je nulový.

Cena za operačný výkon je vždy predmetom dohody, cenníka kliniky pred výkonom. Nedá sa "vynútiť".

Pravdupovediac, ani ja aby som sa nenechal operovať lekárom, ktorého som "donútil" k operácii, napríklad nejakými vyhrážkami alebo výčitkami. Nemal by som dôveru.

Ak nemáte dôberu k tomuto lekárovi, odporúčam nájsť si iného, ktorému budete dôverovať.