Po akom čase je možné ísť na opravu jazvy?

Zodpovedané
26. mar 2023

Dobrý deň,

dieťa bolo na odstránení znamienok. Po dvoch týždňoch boli odstránené stehy a miesto bolo lekárkou prelepené stripom, aby to držalo pokope. O týždeň sme mali dat strip dole. Pri dávani stripu dole, to znamená tri týždne po odstránení znamienka som zistila, že rana je úplne otvorená. Vyvalila sa krv.

Na kontrole iba povedali, že to treba zahojiť. Kázali nám dávať na to krém Dermazin a prelepovať to. A keď to bude zahojené, máme prísť na korekciu jazvy.

Ako dlho bude trvať zapojenie?

Po akom čase sa bude dať ísť na opravu jazvy?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zrejme došlo ku nakrvácaniu do tkaniva pod jazvou. Mohlo k nemu dôjsť aj po pár dňoch od operácie, dokonca aj po odstránení stehov.

Jazva je pevná až po 3 týždňoch a dovtedy nadmerné natiahnutie kože môže spôsobiť komplikáciu hojenia v kombinácii s ďalšími faktormi.

Je normálne, že dieťa sa nedá obmedziť v aktivite tak ako dospelý, preto sa odstraňujú len znamienka podozrivé. Nie vyslovene z estetického dôvodu.

Ja odporúčam korekcie jazviev až po ich vyblednutí, čo býva často aj viac ako 12 mesiacov. Najmä u detí v prípadoch hypertrofickej jazvy je riziko keloidnej jazvy vyššie.

Ošetrovanie aktuálne otvorenej rany je podobné ako odporúčame aj našim pacientom.
Zahojenie býva rádovo v dňoch až týždňoch podľa hĺbky, veľkosti a čistoty rany.