Po vybratí nekrózy mi ostala malá dutinka. Ako ju liečiť?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

podstúpila som rekonštrukciu prsníka z vlastného tkaniva. Po operácii som mala nekrózu na prsniku, bruchu a aj pri pupku, ktorá sa aj odstránila. Postupné zahojene len v oblasti pupku. Po vybratí nekrózy mi ostala malá dutinka. Chirurg sa mi to snažil viackrát zašiť, ale neúspešne. Stále čakal kým sa mi vytvorí nové tkanivo a bude to držať. Už to trvá mesiace a efekt žiadny.

Ako by sa to mohlo ešte riešiť?

Vlhké hojenie vyskúšané, teraz na radu druhého chirurga aplikujem Višnevského balzam.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v takýchto prípadoch je potrebná trpezlivosť.

Často vidíme na povrchu len malinký otvor na koži, ale problém s nedostatkom výživy/krvi môže byť v hĺbke väčší. Preto sa rana neuzatvorí, kým sa dutina alebo oblasť bez výživy zaplní novým vitálnym tkanivom. Volá sa grannulácia, má ružovu farbu a jemne po dotyku krváca.
Aby sa docielilo rýchlejšie vyplnenie dutiny, používa sa viacero postupov od vlhkého hojenia, hydrogélov. Najlepšie podľa mňa funguje "podtlakové hojenie" "vacuum assisted closure- VAC".

Tiež má veľmi dobrý efekt hyperbarická komora.

Pri VAC metóde môže byť problém s častými kontrolami a finančne náročným zariadením, ktoré väčšinou obsluhuje školený lekár a prepláca zdravotná poisťovňa.

Pri hyperbarickej komore je väčší problém s poisťovňou a tiež nie všade je dostupná kvalitná hyperbarická komora. Ale aj keď menší efekt, ale može pomôcť takzvaný "hyperbarický stan"

Verím, že som Vám trošku pomohol aspoň nasmerovaním.

Držím palce, nech sa ranky čím skôr zahoja k Vašej spokojnosti.