Používajú sa na Slovensku implantáty plnené fyziologickým roztokom?

Zodpovedané
19. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom implantátov.

Používajú sa na Slovensku implantáty plnené fyziologickým roztokom?

Dajú sa vložiť cez pupok?

Aké sú ich výhody a nevýhody?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na Slovensku ale ani v európe sa podľa mne dostupných informácií implantáty plnené "vodou", fyziologickýcm roztokom nepoužívajú.

Masívne použitie bolo hlavne v krajinách severnej Ameriky po zablokovaní použitia silikónových implantátov od roku 1992 až do roku 2006. Vzhľadom na dlhé 14 ročné obdobie, si celá generácia plastických chirurgov a pacientov "musela" zvyknúť na nevýhody a "nájsť" určité výhody týchto implantátov. Stretnete sa s názvom saline implants.

K výhodám patrí jednoznačne vkladanie implantátu aj cez 1 cm rez vo vzdialenej časti tela, napríklad pupok alebo podpazušie. Následne sa implantát naplní cez ventil na požadovaný objem, ktorý nemusí byť rovnaký a môže sa prispôsobiť.
Relatívna výhoda je pri prasknutí. Je to hneď rozpoznateľné a uniknutá tekutina by nemala spôsobiť vážnejšie problémy.

Nevýhody: Dostupná len okrúhla verzia tvaru implantátu. Pri vzdialenom prístupe obtiažna preparácia potrebného priestoru pre implantát často vyžadujúca aj endoskopické inštrumentárium a zručnosti endoskopistu. Strata objemu a tvaru okamžite pri vzniknutej ruptúre. Popisovaný je omnoho častejší výskyt kapsulárnej kontraktúry. Pocit žblnkania a tiež je častejší výskyt vlnenia. Majú len hladký povrch implantátov.

Aj keď je to implantát plnený fyziologickým roztokom. Silikónu sa ani v tomto prípade úplne nevyhnete, lebo ich obal je vyrobený z rovnakého silikónového elastoméru ako silikónovým gélom plnené implantáty.

Aktuálne sa v severnej amerike stále simultánne používajú oba typy implantátov, ale tie fyziológom plnené sú na ústupe. Hlavne preto, že silikónové implantáty sa "správajú" prirodzenejšie a viac napodobňujú tukovo-žľazové tkanivo prsníka.

Svojim spôsobom ale vodou plnené implantáty máme aj u nás. Volajú sa "expandéry" a umožňujú dopĺňaním tekutiny cez ventil postupne na viackrát zväčšovať svoj objem. Napríklad si tak pripravujeme priestor pre finálny implantát pri rekonštrukciách prsníka po onkologickej operácii.

Osobne som tento typ implantátu ešte nepoužil, ak nerátam vyššie spomínaný expandér s doplňovaním.