Prečo mám opuch 9 mesiacov po augumentácií?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

som 9 mesiacov po augumentácii a mám problém s ľavým prsníkom. Vložili mi 330 ml pod sval. Pri pohyboch, kde zaťažujem ruky a prsné svaly, teda len pri malej záťaži mi opuchuje prsník. Povedali mi, že je to normálne a vraj je to ešte v procese hojenia. S pravým prsníkom nemám nič. Pravú ruku zaťažujem aj pri práci určite viac.

Som z toho už na nervy, lebo sa to prejavuje iba na jednom mieste.

Čo robiť, ak to bude pretrvávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by potrebné poznať stav aký bol pred operáciou. Niekedy sa opuch zamieňa s vyššou polohou implantátu, kapsulárnou kontraktúrou alebo tekutinou okolo implantátu.
Opuch tkaniva je zase niečo iné.

Odlíšiť sa to niekedy dá iba s použitím zobrazovacích vyšetrení USG alebo MRI prsníkov.
V prípade opuchu to môže byť príčina nadmerného dráždenia. Poznám prípady, kedy sa na nič iné neprišlo a jediná možnosť je implantáty odstrániť.

V prípade kapsulárnej kontraktúry je potrebné implantát vymeniť alebo odstrániť.
V prípade tvorby tekutiny okolo implantátov pomôže čas a niekdy samo prestane. Ak neprestane ani po roku, zmeniť implantát sa iným povrchom alebo menšiu veľkosť alebo odstrániť.
V prípade asymetrie hrudného koša možno zvoliť menší implantát.

Ako vidíte, väčšine problémov pomôže odstránenie implantátov, ale z pochopiteľných dôvodov to ponechávame ako poslednú možnosť.

Dovtedy skúste prebrať možnosti ďalšícj zobrazovacích vyšetrení so svojim chirurgom a stanoviť si časový horizont, po ktorom už budete uvažovať o operačnom riešení.

Samozrejme výmena implantátov nemusí stav zlepšiť. Prípadne vyrieši jeden problém a môže vzniknúť iný. Tak to bohužiaľ niekedy býva.