Prečo po augumentácii s mastopexiou nie je koža napnutá?

Zodpovedané
8. jún 2022

Dobrý deň,

som 5 týždňov po agumentácii s mastopexiou. Keď si prsia nadvihnem, tak koža nie je napnutá. Vidieť na nej záhyby. Myslela som, že ak podstúpim tento zákrok, tak to vymizne. Preto som z toho dosť sklamaná.

Je to dôvod na reklamáciu u lekára, kde som zákrok podstúpila?

Ako sa daný problém dá vyriešiť?

Boli vložené malé implantáty, alebo nebolo odstránené dostatočné množstvo kože?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto operácie sú veľmi náročné najmä preto, že to sú 2 operácie na prsiach, ktoré si vo svojej podstate robia navzájom "zle".

Znásobuje sa pôsobenie nadmerného ťahu na rany, ktoré môže spôsobiť nielen ich roztiahnutie ale až otvorenie ( dehiscenciu ) počas prvých dní/týždňov.

Totot hrozí najmä v úvode, kedy je operáciou opuchnutá prsná žľaza, ale aj prsný sval a okolité tkanivá.

Opuch je tým väčší, čím je plnší základ a väčší implantát.
Chirurg musí zvážiť, koľko kože môže odstrániť, aby to rana "zvládla".

Okrem toho je problém aj to, že prsné tkanivo nielen opuchne, ale tiež sa pri jeho modelácii naruší výživa cievami a nervami. To niekedy spôsobuje zmenšovanie objemu /atrofiu/.
Trvá to týždne aj mesiace a spôsobuje často asymetriu a nadbytok kože.

Dopredu sa to len ťažko dá predvídať a aj ak to predvídame, nevieme pri operácii odstrániť o to viac kože, pretože by sa rana otvorila, keďže ku úbytku objemu dochádza až neskôr.

Ani vloženie väčších implantátov nepomáha, dokonca čím je implantát väčší, tým viac sa musí narušiť výživa okolitých tkanív a tiež väčší implantát viac tlačí, čím spôsobuje výraznejšiu atrofiu.

Ak si žena želá výrazne väčšie implantáty a zároveň je potrebná modelácia. Veľmi odporúčam aby sa tieto oeprácie robili v dvoch krokoch. Najskôr modelácia a až po zahojení jaziev vkladanie väčších implatátov.

Výsledok je omnoho viac predvídateľnejší.

Na lekára sa môžete hnevať len preto, že Vám ustúpil a nepresvedčil Vás na postup v dvoch krokoch.

Ale na reklamáciu to dôvôd nie je.