Prečo sa mi po plastike ťahá nos do boku?

Zodpovedané
31. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred operáciou som mala rovný nos a po operácii je zakrivený ťahajúci sa do boku.

Prečo je to tak?

Ďakujem

Dobrý deň,

nos je formovaný takzvanými tvrdými a mäkkými štruktúrami. Kosti, chrupavky, väzivá, svaly, sliznice a aj samotné jazvy po operácii. Pri operácii sa väčšinou z týchto štruktúr manipuluje za účelom dosiahnutia želanej veľkosti aj tvaru nosa, ideálne aj so zlepšením funkcie.

Pri všetkých estetických operáciách sa robí aj fotodokumentácia. Bolo by vhodné porovnať foto nosa pred a po a aj vývoj počas hojenia.

Niekedy asymetria pred operáciou nie je zjavná napríklad kvôli veľkosti špičky, hrbolu alebo celkovej asymetrii tváre. Po operácii nám zvyknú vadiť detaily, ktoré sme pred operáciou nevnímali.

Dôležité je vedieť aký dlhý čas uplynul od operácie. Počas prvých 3 mesiacov často dochádza ku dočasným zmenám a vo finále tieto zmeny vymiznú. Pomôcť tomu môže špeciálna tlaková masáž nosa, ktorá je potrebná pri 90% prípadov po operácii aj niekoľko mesiacov. Nos si "sadá" aj viac ako rok.

V každom prípade je potrebné kontaktovať chirurga, ktorý Vás operoval, akou technikou a či napríklad bolo potrebné vyrovnávať nosovú prepážku, odobrať z nej štepy a podobne, čo by mohlo mať vplyv na "ťahanie nosa do strany".