Prečo sa pri autoimunitnom ochorení nemôže aplikovať kyselina hyalurónová?

Zodpovedané
29. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som si dať aplikovať kyselinu hyalurónovú.

Môžete mi odborne vysvetliť prečo sa pri autoimunitnom ochorení - autoimunitná tyreoditída nemôže aplikovať kyselina hyalurónová?

Je pre mňa nebezpečná aplikácia aj čistej krvnej plazmy?

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne pri autoimunitných ochoreniach je aplikácia výplní na báze kyseliny hyalurónovej kontroverzná. Nie sú jednoznačné dôkazy proti ich aplikácii.

Každý lekár má voľnosť pri rozhodovaní, pretože prípadné komplikácie a nevyhovujúci výsledok ohrozuje aj jeho reputáciu. Dobré meno sa buduje roky a stráca sa za deň, hoci to nemusí byť nesprávnym postupom.
Žiaden zákrok nie je bez rizika vzniku komplikácií. Je pochopiteľné, že sa každý snaží toto riziko minimalizovať.

Nemám vedomosť, že by autoimunitná tyreoiditída bola špeciálne riziková viac ako ostatné autoimunitné ochorenia napríklad s prejavmi na koži alebo orgánoch.
Rovnako ako podanie PRP za estetickým účelom.