Prečo som mala opuch po aplikácii kyseliny hyalurónovej?

Zodpovedané
15. okt 2021

Dobrý deň,

nedávno som bola prvýkrát na výplní pier kyselinou hyalurónovou. Večer ešte dojčím 1,5 ročného syna.

Pán doktor mi dal Juvederm ultra 3 a predtým som mala Lidokain na znecitlivenie.

Po aplikácii nastal veľký opuch pier a modriny. Bola mi pichnutá injekcia do zadku a kyselinu museli rýchlo rozpustiť. Dala som si na večer aj Zodac aj ráno a potom zase večer. Samozrejme teraz nedojčím. Už mi to odpuchlo.

Mohlo to byť spôsobené obsahom lidokaínu, alebo to bolo dojčením?

Doktor mi navrhol, že má aj kyselinu bez lidokaínu a že mi to nabudúce nemusia ani znecitlivieť. Asi bude vidno trošku rozdiel pier, keď všetko odpuchne. Na ľavej strane mám viac a aj dole na jednej strane

Čo mi odporúčate?

Môže sa pri ďalšom zákroku opuch zopakovať?

Moje foto nemám, ale približne takto vyzerala pera hore.

Ďakujem

Dobrý deň,

toto v otázke je teda len "ilustračná" , ako ste približne vyzerali aj vy pri komplikácii.

Popis Vášho zážitku by celkom zodpovedal alergickej reakcii na nejakú zložku toho čo ste dostali. Veľmi pravdepodobne to bola látka na znecitlivenie. Je vysoko pravdepodobné, že sa to zopakuje. Každá ďalšia reakcia by mohla byť horšia a rýchlejšia a mohla by Vás ohroziť aj na živote, tzv. anafylaktický šok. Problémy s dýchaním, strata vedomia atď.

Určite by som najskôr absolvoval alergologické vyšetrenie s cieľom zistiť, na akú látku takto reagujete. A to aj preto, lebo niečo podobné sa môže prihodiť aj u zubára, alebo pri vyberaní znamienok.

Aplikácia hyázy, enzýmu na rozpúšťanie kyseliny hyalurónovej je úplne rovnomerná v účinku a tiež ak sa objavili modriny, tak tie tiež vytvoria opuch a nerovnosti na pár týždňov.

S odstupom 2 - 3 mesiacov by mohol byť už stav ustálený.

Ja vo svojej praxi neodporúčam žiadne estetické zákroky v období tehotenstva a ani počas dojčenia. Je tam viacero aj hormonálnych zmien, ktoré ovplyvňujú "normálne" reakcie tkanív a k tomu v prípade komplikácií sa podávajú látky, ktoré môžu prenikať do mlieka.

Chce to trpezlivosť a dovyšetrovanie príčiny takejto reakcie.