Robia mi problém stehy po augmentácii?

Zodpovedané
14. jún 2024

Dobrý deň,

podstúpila úpravu bradavky kvôli asymetrii. Po zákroku sa mi začali samovstrebateľné stehy tlačiť von, musela som si ich vyťahovať a vytláčať. Následne som podstúpila augmentáciu prsníkov.

Po dvoch týždňoch od operácie som začala sledovať začervenanie okolo upravenej bradavky. Je to červené a zdurené, veľmi bolestivé aj na jemný dotyk. Uvedomujem si, že tlak implantátu môže jazvu podráždiť.

Je možné, že po úprave bradavky ešte nie sú úplne vstrebané stehy a tie robia problém?

A ak áno, ako sa tomu vyvarovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi dôležitý údaj ste neuviedli. Aký dlhý čas uplynul medzi operáciou úpravy bradaviek alebo dvorcov a augmentáciou?

Podkožné stehy môžu mať problém so vstrebávaním v mieste nadmerného ťahu na jazvu najmä v prvých 2 - 3 mesiacoch. V tom čase je jazva ešte čerstvá a krehká.

Ďalší dôležitý faktor je materiál stehov. Sú krátko a dlhodobo vstrebateľné a tiež nevstrebateľné. Stehy môžu byť pletené aj monovláknové. Každý materiál reaguje inakšie.

V tomto štádiu, ak už máte za sebou obidva zákroky a stehy Vám "vychádzajú," treba byť len trpezlivá a drobné ranky držať v čistote, aby sa nezaniesla do rany infekcia.

Do budúcnosti sa vyvarovať problémom viete vhodným šicím materiálom. Podľa možnosti jazvy mať šité bez nadmerného ťahu počas hojenia a najdôležitejšia vec, v rovnakej lokalite nemať zákroky skôr ako jazvy vyblednú (3 - 12 mesiacov dostup).