Stáva sa, že výsledok plastickej operácie sa nevydarí k spokojnosti klientky?

Zodpovedané
1. aug 2020

Dobrý deň,

som dva týždne po mastopexii. Jeden z prsníkov je väčší a aj viac ovísá. Bojím sa, že prsníky nebudú rovnaké.

Stáva sa, že výsledok operácie sa nevydarí k spokojnosti klientky?

Aký dlhý čas treba na úplné zhodnotenie výsledku?

Je možná reklamácia?

Ďakujem

Dobrý deň,

na konzultácii upozorňujem, že nikdy nebudú prsia dokonale rovnaké. Dôležitá je hranica asymetrie, ktorú viete akceptovať.

Počas 3 mesiacov od operácie dochádza ku viacerým aj dočasným zmenám na tkanivách, ktoré môžu byť nakoniec úplne opačne ako sa zdali.
Prvý týždeň môže byť väčší prsník vpravo ale po 3 mesiacoch môže byť nakoniec aj menší.

Mastopexie a redukčné mammaplastiky sú nevyspytateľné operácie z hľadiska predvídania výsledného stavu. Najmä ak ich porovnávame s výsledkami po vložení implantátov (tie sa nemenia tvarom ani veľkosťou). Lebo ak implantát tvorí 80% objemu prsníka, tak sa mení len tých 20% vlastného tkaniva.

V prípade modelácie prsníkov sa samozrejme mení stále tých 100%, lebo je to vaše tkanivo, nič umelé.

Čím výraznejší je zásah do prsného tkaniva( zasiahne sa viac žľazy, kože, ciev,nervov, lymfatickej drenáže) tým dochádza k väčšiemu opuchu a celkovo výraznejším zmenám tvaru. Často to vidno pri prsiach rôznej veľkosti. Pôvodne väčší prsník je dlhšie a viac opuchnutý a do symetrie sa dostane až po niekoľkých mesiacoch.

Ale aj pri relatívne podobných prsiach pred operáciou, môže byť priebeh aj výsledok po operácii rozdielny. Prsia nie sú "dvojičky" ale "sestry"- citát "starých chirurgov".

Je veľká variabilita v štruktúre ( vnútornej stavbe) prsníka u rôznych ľudí a dokonca medzi pravou a ľavou stranou. Čiže prirodzene pri operácii je zásah do týchto tkanív rozdielny aj pri "strojovo presných rezoch".

Čiže 3 mesiace buďte trpezlivá, aspoň na 90% sa ukáže výsledný stav. Vaše 2 týždne po operácii je strašne krátky čas. Ale finálny stav, či je potrebná operácia, posudzujeme väčšinou s odstupom 9-12 mesiacov.

Zväčša túto dobu býva nervózna nielen nedočkavá pacientka, ale aj ešte málo skúsený lekár.

Reklamácie chápeme ako opravu produktu pri výrobnej vade. V prípade plastickej chirurgie sa jedná o proces diela. Tak to chápe "právo". Reklamovateľný je rozpor pri nedodržaní štandardných operačných postupov. Ale na výsledku sa podieľa aj mnoho neovplyvniteľných faktorov ako hojenie, dodržiavanie režimu, nehody, infekcie.

Ak by došlo do stavu, že by musel rozhodovať súd. Zväčša sa prihliada na to, že žena sa pre operáciu rozhodla dobrovoľne, slobodný je aj výber chirurga a postup vrátane možných rizík boli prejednané pred operáciou. V tom prípade došlo síce k zriedkavej , ale možnej komplikácii.

Riešenie ku spokojnosti oboch strán je vždy záujmom každého chirurga. Pracujeme na svojom štúdiu, vedomostiach, skúsenostiach a chceme mať všetkých pacientov maximálne spokojných s výsledkom. Verte tomu, že nedokonalý výsledok trápi aj lekára.

V závislosti od typu operačného zákroku, informovaného súhlasu pred operáciou sa volí aj spôsob korekcie. Načasovanie aj financovanie. Žiadna operácia nikdy nie je zadarmo, ani v štátnej nemocnici (aj tam re-operácie hradí poisťovňa) V estetickej chirurgii pacient samoplatca.

K hore uvedenému, odporúčam absolvovať viacero konzultácií, pýtať sa na riešenie komplikácií, aj ich financovanie.

A sama sebe dať po konzultácii otázku.

Šla by som k tomuto chirurgovi znovu, ak by sa mi stala komplikácia?
Šla by som na zákrok vôbec?