V čom spočíva midface lift a cantopexia, ak sa robia ako súčasť dolnej blepharoplastiky?

Zodpovedané
29. dec 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom operácie dolných viečok.

V čom spočíva midfacelift a cantopexia, ak sa robia ako súčasť dolnej blepharoplastiky?

Ako dlho by mal vydržať efekt tohto zákroku?

Aké sú riziká a aká je dĺžka jazvy za mihalnicami?

Je hojenie týchto jaziev dobré?

Odporúčate podstúpiť skôr facelift spodnej časti tváre alebo dolné viečka s midfaceliftom?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi dobrá otázka 🙂

Dolná blefaroplastika, čiže operácia na dolných mihalniciach/viečkach je v princípe operačné odstránenie estetických nedostatkov.

A v tomto mieste sa začína problematika "košatiť".

Jazva je štandardne asi 2 mm pod okrajom rias. No môže sa vo vhodných prípadoch umiestniť aj "zvnútra" v spojovke. Tým pádom na koži jazva neostane. Tento postup je vhodný vtedy, ak nemáme nadbytok kože, ale iba tuku. Alebo máme hlboké línie slzných kanálikov - tzv. tmavé kruhy.

Štandardný postup jazvou na koži pod riasami umožňuje nielen to.
Vieme manipulovať s tukom, svalmi, presúvať svalové aj väzivové úpony, presunúť alebo zosilniť uchytenie vonkajšieho očného kúta - kantus - technika sa volá canthopexia/canthoraphia a tiež urobiť rozšírené uvoľnenie úponov až po oblasť líca a zdvihnúť líce - midfacelift.

Nie každý je vhodný a bude benefitovať z rozšírenej operácie dolnej blefaroplastiky. Väčšia operácia znamená nielen výraznejší a trvalejší výsledok, ale tiež vyššie riziko komplikácií a viac opuchov a modrín a tiež dlhšie jazvy spojené s dlhším procesom hojenia.

To, či je človek vhodný na konkrétny typ a rozsah zákroku sa spolu dohodne sa osobnej konzultácii s prihliadnutím na východzí stav, vaše očakávania a tiež skúsenosti chirurga.

Sú stavy vhodné skôr na dolnú blefaroplastiku. Iné zase na dolný facelift, dajú sa aj kombinovať a dopĺňať. Nevylučujú sa.

Princíp kantopexie je spevnenie dolnej mihalnice a zdvihnutie vonkašieho očného kúta, aby nedošlo ku ektropiu a neestetickému poklesu vonkajšej polovice mihalnice tzv. "scleral show".

Väčšinou je nevyhnutná ak chceme urobiť aj midfacelift a takmer povinná, ak máme postavenie oka v "protrúzii", tam hrozí ektropium bez správne vykonanej kantopexie takmer s istotou.

Trošku viac odborných termínov bolo nevyhnutných na vysvetlenie problematiky, dúfam mi to odpustíte. Všetky sa dajú relatívne ľahko dohľadať cez google vyhľadavaním obrázkov.