Mám pocti ťažkej hlavy, stuhnuté ramená a aj šiju. Pomôže mi fyzioterapeut?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

od 7.3.2024 mám stuhnuté ramená aj šiju. Stuhnutie išlo až do hlavy, teda do zadnej časti. Poradili mi suché teplo, Revitanerv, Guajacuran a magnézium.

Termofor mi robí dobre, ale nemôžem stále ležať. Mám sedavú prácu s PC. Ramená sú už vcelku ok, len teraz je problém s krkom a vzadu. Plus mám pocit ťažkej hlavy, niekedy mi to ide aj k ušiam. Mávam pocit točenia hlavy. Dávala som si Algesal krém a ako si ho natieram, tak som si všimla, že ako keby na pravej strane dnu mi preskakuje chrupavka. Robí taký zvuk.

Bola som u obvodnej lekárky a tá mi dala Milgammu N, Mydocalm a Capsagammu krém. Dala mi papier na rehabilitácie, ale termín som dostala až na 7.5.2024.

Môžem skúsiť najprv nejaké zdravotné masáže u súkromného fyzioterapeuta?

Môže tam byť aj vážnejší problém?

Tú pravú stranu krku mám takú stuhnutú, resp. ako keby zdurenú.

Ďakujem

Dobrý deň,

intervencia fyzioterapeuta je vo Vašom prípade nevyhnutná. Je potrebné začať aktívne a pravidelne cvičiť. Do bežného života zaradiť uvoľnovacie cvičenia, školu chrbta, naučiť sa správnym stereotypom pohybov, správnemu držaniu tela, správnemu sedu a podobne. Toto všetko by mal obsiahnuť fyzioterapeut.

Všetko, čo Vám bolo odporučané a zatiaľ ste zaviedli je analgetická liečba, vitamíny a suché teplo. To je všetko síce fajn doplnkovou liečbou, no ovplyvňuje to už len príznaky problému (bolesť). Neriešia príčinu. Ak s týmto stavom chrbtice nezačnete aktívne pracovať, stav sa bude zhoršovať.

Určite odporúčame zadovážiť si hodiny fyzioterapie čo najskôr aj po vlastnej línii. Vaše príznaky musia byť naozaj nepríjemné a obmedzujúce bežný život. Je to však bohužiaľ finančne náročnejšie.

Fyzioterapeut Vám vie pomôcť s uvoľnením stuhnutého svalstva a zaradiť zdravotné cvičenia do bežného života.

Áno, problem môže byť aj závažnejší. Fyzioterapeut by mal vedieť zhodnotiť stav a odporúčiť Vám prípadne navštíviť potrebných lekárov. Lekár Vás v prípade potreby pošle na dalšie vyšetrenia.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk