Výsledok MRI chrbtice. Bude stačiť fyzioterapia?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa spýtať na výsledok MRI krčnej chrbtice a riešenie.
Vyšetrenie: MR - C chrbtica
MR vyš. C chrbtice natívne:

(T1 sag, T2 dixon sag, T2 tra)

Krčná lordóza je vyrovnaná, stavce neznížené, bez posunov. Chondróza a mierne spondylózne zmeny. V priestoroch C3-7 sú naznačené centrálne protrúzie diskov hrúbky 1-2 mm s miernym zúžením spinálneho kanála na AP 11-12 mm, neuroforamény nezúžené.

V ostatných zachytených priestoroch od zadnej jamy po Th3 je chondróza, bez prominencií diskov, bez spinálnej či neuroforaminálnej stenózy.

Miecha v zachytenom rozsahu bez ložiskových zmien.

Záver: Vyrovnaná krčná lordóza, nevýznamné protrúzie diskov C3-7 s miernym zúžením spinálneho kanála. Bez presvedčivých známok kompresie nervových štruktúr, bez myelopatie.

Bude stačiť fyzioterapia?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre lepšie pochopenie vysvetlím postupne jednotlivé pojmy:

  • Chondróza je označenie pre degeneratívne ochorenie medzistavcovej platničky, kedy dochádza ku strate obsahu vody a vysýchaniu jadra platničky. Platnička sa stenčuje, stráca pružnosť, čím dochádza k útlaku nervových koreňov.
  • Spondylóza je označenie pre degeneratívne ochorenie chrbtice. Objavuje sa v strednom a staršom veku. Degeneratívny proces postihuje chrbticu a spôsobuje bolesti a dalšie ťažkosti. Vo vašom prípade sú spondylózne zmeny mierne (možno primerané veku, ktorý nepoznáme), no je pravdepodobné, že s vekom sa tieto procesy budú stupňovať.
  • Protrúzia disku je forma poškodenia platničky, ktorú poznáte pod slovným spojením "vyskočená/vysunutá platnička". Ktorá pri útlaku nervu (k čomu nemusí dochádzať) v oblasti krčnej chrbtice spôsobuje bolesti a další rad príznakov v oblasti hrudníka a horných končatín.
  • Spinálny kanál je priestor pre miechu, nervové a cievne štruktúry. V prípade zúženia tento stav nazývame stenózou spinálneho kanála. Kedy môže dochádzať ku útlaku miechy, k čomu vo Vašom prípade nedošlo.

Z vyšetrenia hodnotím, že fyzioterapia je viac než nutná pre napravenie, prípadne apsoň udržanie už tak nepriaznivého stavu chrbtice. Je nutné zaradiť cvičenie do bežného dňa, na pravidelnej báze. Prejsť školou chrbta, naučiť sa správnym stereotypom pohybov a podobne.

Ak máte napríklad sedavé zamestnanie a nesrpávne vybudované stereotypy, chrbtica môže časom dôjsť do stavu, kedy bude nutná operácia. Operácie chrbtice sú veľmi náročné a sprevádzané dhodobou fyzioterapeutickou intervenciou. Preto odporúčam cvičiť radšej vopred ako potom. Váš stav je ešte stále možné udržiavať, prípadne zlepšiť.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk