Bude problém, keď si nezapamätám dátum prvých pohybov?

Zodpovedané
8. júl 2020

Dobrý deň,

24.6.2020 som bola v 20. týždni a doktor mi povedal, že za taký týždeň budem cítiť, alebo by som mohla cítiť pohyby. Ja stále nič necítim a bojím sa, že to nebudem vedieť rozoznať. Sestrička mi povedala, že si mám zapamätať dátum.

Bojím sa, že keď prídem na ďalšiu kontrolu tak poviem, že nič som necítila, alebo som to nevedela rozoznať.

Bude to vadiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite to vadiť nebude. Predtým sa prvé pohyby zisťovali z dôvodu určenia termínu pôrodu. Prvorodička ich začína cítiť cca v polovici tehotenstva.

V dnešnej dobe ultrazvuku to nemá až taký význam. Takže presný dátum vedieť nemusíte.
Niektoré ženy cítia pohyby o týždeň skôr, iné o 2 týždne neskôr.

Závisí to od viacerých faktorov napr. od umiestnenia placenty. Prvé pohyby začínajú ako jemné ťukanie.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com