Môže pôrodník nútiť ženu do pôrodu koncom panvovým?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

stretla som sa s prístupom, že pôrodníci odmietali urobiť sekciu a za každú cenu nútili ženu do prirodzeného pôrodu i napriek indikácii k sekcii. V nemenovanej pôrodnici pristúpili k indukcii 1,6 roka po sekcii a skončilo to ruptúrou maternice v domácom prostredí. Mamičku ešte poslali po indukcii domov. lebo vraj nebola dostatočná odozva. Ledva ju zachránili v inej pôrodnici, ktorú mala bližšie.

Nie je náhodou indukcia pri VBAC zakázaná?

Môže pôrodník nútiť ženu do pôrodu koncom panvovým?

Má v tomto prípade žena právo vybrať si sekciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

k danému prípadu sa neviem vyjadriť. Indukcia pôrodu po cisárskom reze nie je zakázaná. Mala by byť čo najšetrnejšia a vždy by mala byť súčasťou hospitalizácia.
Spôsob vedenia pôrodu koncom panvovým by mal zohľadňovať prianie rodičky, a to najmä u prvorodiček.

Ak žena nie je spokojná s prístupom pôrodníka, má samozrejme možnosť zvoliť si inú pôrodnicu.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com