Môže tlačenie pri snahe o stolicu ublížiť bábätku?

Zodpovedané
23. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám rizikové tehotenstvo, keďže v 18. týždni mi odtiekla plodová voda.

Môže tlačenie na stolicu ublížiť bábätku, keďže som v rizikovom tehotenstve?

Nemám zápchu, ale stolica ide akosi ťažšie von. Musím viac zatlačiť, aby vyšla.

Čo mi odporúčate na ľahšie vyprázdnenie a proti nafukovaniu?

Užívala som 4 týždne antibiotiká, teraz užívam probiotiká, ale nejako mi to nepomáha.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem aký je Váš nález na pôrodných cestách a ostatné informácie, takže sa nemôžem vyjadriť k riziku. Platí ale pravidlo, že by bolo vhodné vyvarovať sa ťažké zápchy.

Odporučila by som Vám úpravu stravy, jesť dostatok ovocia (kompóty, sušené slivky), zeleniny, dostatok tekutín, jogurty, kyslé mliečne výrobky.

Čo sa týka vášho problému s nadúvaním, tak pravdepodobne súvisí aj s črevnou mikroflórou, ktorá po dlhej liečbe antibiotikami nie je uplne v rovnováhe. Trvá dlhší čas než sa stav upraví. Je teda vhodné užívať probiotiká a to v prírodnej forme (kyslá kapusta, jogurty, kyslé mliečne výrobky) a aj ako doplnok stravy.

Môžete užívať aj doplnky vlákniny z lekárne.

Bolo by tiež vhodné zaradiť pohyb v závislosti na vašom aktuálnom zdravotnom stave prechádzky na čerstvom vzduchu.

V prípade, že by zápcha trvala aj naďalej, tak by bolo vhodné sa poradiť s lekárom v rizikovej poradni na nejakom šetrnom preháňadle, ktoré stolicu zmäkčí a pomôže s vyprázdnením. Napr. Lactulosa.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com