Dobrý deň,
o týždeň máme súd. Bývalý partner opustil spoločnú domácnosť dva mesiace dozadu. Ešte predtým sme s právnikom uzavreli rodičovskú dohodu, kde na jeho návrh majú byť deti zverené mne, pričom sme sa dohodli na starostlivosti. Výška výživného bola vypočítaná podľa tabuliek.
Dnes som dostala vyjadrenie, že hoci súhlasí s rozvodom aj s deťmi, nesúhlasí s výškou výživného a považuje ho za neadekvátne. Podľa neho by sme mali platiť náklady na deti v pomere 50/50. Za posledné dva mesiace platím všetky výdavky okolo detí aj bývania vrátane hypotéky sama. Deti si zobral len na vopred dohodnuté dni, inak sa im ani neozýva. Teraz, keď je tesne pred súdom, hľadá informácie a zisťuje od detí. Tvári sa, že si chce zobrať deti, aj keď vie, že to nie je možné, lebo už máme niečo naplánované.
Dohoduje sa s deťmi bez môjho vedomia, hoci som mu opakovane povedala, aby sa všetky dohody riešili so mnou. Snaží sa deti manipulovať prísľubmi, čo všetko im kúpi, ale zároveň im odmietol zakúpiť napríklad šampón a povedal dcére, aby si umývala vlasy sprchovým gélom ako on. Zarába výrazne viac než ja. Detom vzal oblečenie a periny zo spoločnej domácnosti a jeho jedinými investíciami boli zubné kefky a sprchovacie gély. Myslí si, že ak pošle výživné, tým jeho povinnosti končia.
Ako môžem očakávať, že sa súd postaví k jeho žiadosti?
Ďakujem.
Dobrý deň,
na základe Vášho popisu očakávam, že súd jeho žiadosti o zníženie výživného pravdepodobne nevyhovie. Rodičovská dohoda, ktorú ste uzavreli a v ktorej sú deti zverené Vám, bude pre súd významná, najmä ak bola dohodnutá za jeho aktívnej účasti a výživné bolo stanovené podľa odporúčaných tabuliek Ministerstva spravodlivosti SR.
To, že výživné teraz spochybňuje, hoci s dohodou predtým súhlasil a zároveň sa reálne nepodieľa na starostlivosti o deti ani na nákladoch domácnosti, oslabuje dôveryhodnosť jeho tvrdení. Ak máte dôkazy o jeho vyššom príjme a o tom, že väčšinu výdavkov znášate Vy, je dôležité ich predložiť.
Navyše jeho správanie voči deťom, vrátane manipulácie a obchádzania Vašej rodičovskej autority, môže byť posúdené ako nevhodné a v neprospech dieťaťa. Súd pri rozhodovaní vychádza predovšetkým z najlepšieho záujmu dieťaťa.
Odporúčam priniesť na pojednávanie všetky relevantné dôkazy o výdavkoch, príjmoch, komunikácii a starostlivosti o deti.
JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz