Existuje možnosť obmedziť styk dieťaťa s otcom?

Zodpovedané
20. mar 2025

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom môjho syna a jeho otca, s ktorým mám ústnu dohodu o výživnom. Rozviedli sme sa pred dvoma rokmi, keď mal náš syn štyri roky. Zistila som, že bývalý partner má v podnikaní veľké problémy, vrátane podvodu a krádeže. Bojím sa o svoje dieťa, pretože počas nášho rozchodu som bola konfrontovaná ľuďmi, ktorí boli nespokojní s jeho konaním, dokonca zvonili na moje dvere so zbraňou. Dozvedela som sa, že mal dlhy v desaťtisícoch EUR, ktoré riešil bankrotom, a v súčasnosti má ďalšie exekúcie a podmienečný trest.

Existuje možnosť obmedziť alebo zakázať styk syna s jeho otcom, keďže jeho životný štýl je spochybniteľný a zjavne môže mať negatívny vplyv na výchovu dieťaťa?

Otca zaujíma starostlivosť o syna len na 50 % a nezabezpečuje mu aktivity, nemá stabilný príjem, je zamestnaný na čierno. Obávam sa, že by sa mohla stať situácia, keď niekto skonfrontuje otca na verejnosti v prítomnosti nášho syna, čo by mohlo syna vystaviť neprimeranej stresovej situácii.

Ďakujem.

Dobrý deň,

vzhľadom na okolnosti, ktoré opisujete, máte možnosť podať návrh na obmedzenie alebo zákaz styku otca so synom. Podľa zákona o rodine (zákon č. 36/2005 Z. z.) môže súd obmedziť alebo zakázať styk rodiča s dieťaťom, ak je to v najlepšom záujme dieťaťa a existujú objektívne dôvody, ktoré by mohli ohroziť jeho fyzické alebo psychické zdravie.

Môžete podať návrh na súd, v ktorom uvediete, že otec vedie rizikový životný štýl, má problémy s kriminalitou a jeho finančné ťažkosti môžu predstavovať hrozbu pre dieťa.

K návrhu doložte dôkazy – exekučné záznamy, rozsudky o podmienečnom treste, prípadné vyjadrenia ľudí, ktorí by mohli potvrdiť jeho nebezpečné správanie, prípadne aj policajné záznamy o incidente, keď Vás konfrontovali jeho veritelia.

Dôležitým argumentom môže byť aj psychická pohoda dieťaťa, pričom je vhodné zabezpečiť stanovisko odborníka, napríklad detského psychológa, ktorý by mohol posúdiť, či je kontakt s otcom pre neho stresujúci alebo nebezpečný.

Ak sa obávate priameho ohrozenia dieťaťa, môžete požiadať aj o vydanie neodkladného opatrenia, ktorým by súd mohol dočasne pozastaviť styk otca so synom do vyriešenia veci.

V takýchto prípadoch súd často vyžaduje stanovisko kolízneho opatrovníka (ÚPSVaR), ktorý preverí situáciu a môže vypočuť dieťa, aby zistil, ako vníma vzťah s otcom.

Ak súd usúdi, že otec predstavuje riziko, môže obmedziť styk na dohľad tretej osoby alebo ho úplne zakázať.

Vzhľadom na zložitosť situácie odporúčam pripraviť návrh čo najdôkladnejšie a zvážiť aj konzultáciu s právnikom.

Ak by ste potrebovali pomoc s vypracovaním návrhu, rada Vám pomôžem.


JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz