11 ročný syn odmieta jedlo

Zodpovedané
11. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 11 ročného syna, ktorý odmieta jesť. Má svoje obľúbené jedlo, a to je slepačia polievka a jediné cestoviny. Zemiaky ako prílohu alebo pečené jedlo nezje vôbec. Pečivo zje iba so sladkým. Maslo a nátierky nezje. Skúšala som všetko a nič nepomáha.

Keď ho donútim nasilu niečo zjesť, tak to neprehltne, začne ho napínať a zvracia. Takéto zle stravovanie má asi od troch rokov. Dovtedy pekne jedol. Ani v škôlke ho nevedeli donútiť jesť. Na obedy nechodí, na školské výlety si berie crosanty. Keď je hladný, tak si zoberie sladkosť, alebo mlieko s guličkami.

Výsledky krvi má v poriadku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Mohlo by ísť o nejakú nešpecifikovanú poruchu príjmu potravy, popr. o nejaký psychický blok. Odborník pri osobnom stretnutí by vám povedal viac.

Otázka je, ako veľmi ho to, že neje všetky jedlá, obmedzuje v bežnom živote, či to chcete riešiť vy, či to chce riešiť on. Poznám viacero podobných prípadov, niektorí sú už dospelí, postupne do svojho jedálnička popridávali viacero potravín, niektorí menej.

Nútiť nie je cesta, mal by sám chcieť vyskúšať. Chce to malé krôčiky a veľkú trpezlivosť.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com