14 mesačný syn stále plače a trieska. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
20. dec 2019

Dobrý deň,

mám 14 mesačného syna, ktorý je šikovný. Všetko sa naučil sám, ide si za svojim. No od malička je to veľký plačko. Najväčší problém začal vtedy, keď sa sám naučil chodiť. Mal 9,5 mesiaca a odvtedy je to katastrofa.

Stále nerváči, plače, trieska. Už neviem ako na neho. Sám sa nezahrá, stále ma vyžaduje pri sebe. Keď potrebujem variť, je to hrozné. Buď je na rukách alebo reve.

Zahrá sa asi 5 minút s hrncom a zasa rev. Stále chce len na ruky a keď nie je po jeho, tak plače aj pol hodiny. Už som vyčerpaná.

Mám ho nechať tak a nevšímať si ho?

On sám neprestane.

Mám sa mu stále podriaďovať?

Bývame na byte, máme papierové steny a susedia len búchajú, lebo malý stále plače.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

synček je ešte veľmi malý, potrebuje vás. Je prirodzené, že vás vyžaduje pri činnostiach, ktoré robí. Ste jeho istota, predstavujete preňho bezpečie. Uisťuje sa, že ste tam preňho, buduje sa medzi vami vzťahová väzba.

Vnímajte jeho signály a napĺňajte jeho potreby. Nespokojnosťou niečo signalizuje. Vytvárajte mu bezpečné a prijímajúce prostredie, to je teraz to najviac, čo potrebuje. Prijímajúcu mamu reagujúcu adekvátne na jeho potreby.

Syn spoznáva emócie, hranice, plač, hnev je na mieste. Poskytujte mu empatiu, zrkadlite situáciu a jeho pocity, ponúknite mu upokojujúcu náruč.

To, že naplníte jeho potreby neznamená, že sa mu podriaďujete. Syn to skrátka potrebuje. Príde čas, keď bude potrebovať niečo iné, avšak teraz je to najmä bezpečie, istota, prijatie, láska, pozornosť a blízkosť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com