18 ročná dcéra sa pokúsila o samovraždu. Ako máme s ňou komunikovať?

Zodpovedané
22. feb 2022

Dobrý deň,

v piatok sa naša 18 ročná dcéra pokúsila o samovraždu. Vypila fľašu šampanského a zjedla (našťastie) iba 2 tabletky Frontinu, ktorý jej zohnala nejaká spolužiačka.

Urobila to kôli tomu, že sa s ňou v decembri rozišiel po 2 rokoch priateľ a ona si nedokáže bez neho predstaviť život. Chcela tým upútať jeho pozornosť. On nám prezradil, že sa to stalo už aj predtým. Vraj mu volala, že má na krku opasok a nechce sa jej žiť. Rezala sa na stehne.

Sme v šoku, bojíme sa o ňu. Vôbec nevieme, čo máme robiť. Bojíme sa, že keby sme s ňou išli k psychiatrovi, cítila by sa už úplne odpísaná a mohla by to od hanby zopakovať už úspešne.

Snažila som sa jej vysvetliť, že je ešte mladučká, že má celý život pred sebou. Je krásna, šikovná, že si nájde iného partnera, ktorý ju bude milovať.

Čo nám odporúčate?

Ako máme s dcérkou komunikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by bolo na mieste vyhľadať odborníka. Takáto vážna téma sa pravdepodobne nevyrieši jednorazovo cez túto platformu. Ak sa bojíte dcérkinej reakcie vyhľadajte si odborníka pre seba, ktorý by vás mohol naviesť na správnu komunikáciu s vašim dieťaťom.

Vy musíte byť pre dcérku teraz bezpečným prístavom. Musíte jej dávať najavo lásku a byť pre ňu akoby sprievodcom v týchto ťažkých časoch.

V prvom rade teraz potrebuje od vás porozumenie a pochopenie, nie nejaké výčitky či bagatelizovanie celej situácie. Viac ako na konkrétnych slovách záleží na tom, aby dieťa pri rozhovore cítilo bezpečne, prijaté, milované, vypočuté a podporené.

Je dôležité uistiť dieťa o tom, že ak nechce rozprávať o svojom prežívaní práve teraz, ste tu pre ňu kedykoľvek, keď to bude potrebovať a radi ju vypočujete. Rozhovor môžete začať napríklad: Mrzí ma, že zažívaš ťažké obdobie a ja som si to nevšimla. Nevedela som o tom. Som tu teraz pre teba kedykoľvek, keď budeš potrebovať. Dávajte jej najavo, že nie je v tom sama a že vám na nej záleží.

Pokiaľ sa Vám dieťa rozhodne zdôveriť, je to obrovským prejavom dôvery, vďaka ktorému môžete spoločne hľadať ďalšie riešenia, plánovať kroky k obnove duševnej pohody a bezpečia.

Do riešenia situácie ju skúste zapojiť. Opýtajte sa jej čo by jej pomohlo, aby sa cítila lepšie. Skúste jej dať aj nejaké návrhy. Môže to byť psychológ, psychiater, ale aj online poradňa napr. IPčko kde môže písať anonymne. Na tento štýl mladí pristúpia skôr.

Snažte sa o nejaké pozitívne spoločné aktivity. To predovšetkým znamená tráviť s ňou čas iba vy a ona na pravidelnej báze. Vykonávajte spolu to, čo si ona želá, čo má rada.

Hľadajte príležitosti k malým rozhovorom vždy, keď to bude možné. Napríklad vtedy, keď pozeráte film, cestou v aute a podobne.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička