2,5 ročná dcérka sa pokakáva

Zodpovedané
30. jan 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 2,5 ročnej dcérky. Plienky nemá od 1.1.2019, ale stále sa pokakáva.

S manželom sme na ňu išli aj po dobrom, aj po zlom. V decembri sa nám narodilo bábätko.

Môže dcérka na seba upútavať pozornosť tým, že sa pokakáva?

Ako ju máme naučiť na nočník?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každé dieťatko má vlastné tempo učenia sa hygienickým návykom. Väčšinou sa najprv naučia cikať a ďalším krokom býva kakanie. Záleží od dieťaťa kedy prejde na tento stupeň.
V 2,5 roku nie je alarmujúce ak máva dieťa nehody.

Pri nácviku treba byť trpezlivý, zabezpečiť dieťaťu pohodu, pocit bezpečia, netrestať, nerobiť z toho veľkú vec. Vysvetľovať, že potreba sa vykonáva do záchoda, dieťa zvykne aj odpozerať od rodičov, že oni chodia na záchod. Môžete skúsiť odpozorovať kedy najčastejšie potrebu vykonáva, skúsiť ju dať na toaletu, čas tam jej nejako spríjemniť.

Nevylučujem psychickú príčinu, ale v tomto veku a vzhľadom na to, že tréning neprebieha ešte ani mesiac, by som to skôr pripísala nevytrénovaným zvieračom, nedostatočnému fyziologickému vyzretiu, individuálnemu tempu dieťaťa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com