2,5 ročný syn sa v škôlke pokakáva. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného synčeka, ktorý chodí do škôlky a má problém s kakaním. V lete s tým nebol problém, no zrazu v septembri nastúpil do škôlky a tam sa jeden deň trikrát pokakal.

Potom sa problém doma neobjavoval, až tento týždeň. Celý týždeň od pondelka doma nekakal a ani v škôlke. Dala som mu probiotiká, slivky, jablká a nič. V piatok to asi už neudržal a vykakal sa v škôlke pri hre vonku (aj prvýkrát to urobil v škôlke, keď boli vonku) do gatiek. Prišiel to už len oznámiť učiteľke. Veľmi sa obávam, že mu ukončia adaptáciu, keďže sa to stalo už druhýkrát.

Inak sa do škôlky teší. Ani po chorobe nemal problém ráno a žiaden plač. Teóriu vie, že sa kaká do nočníka. Aj som kúpila knihu Čo je to hovienko a čítame si ju.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nácvik hygieny je pre dieťa relatívne náročný a každému dieťaťu trvá inak dlho. Nemyslím si preto, že by išlo o nejaký problém. O pokakávaní (enkopréze) môžeme hovoriť po 3. - 4. roku dieťaťa, keď už vie ovládať análne zvierače.

O sekundárnej enkopréze hovoríme, ak nejaké obdobie dieťatko kakalo do záchoda/nočníka a potom sa to zmenilo. Avšak toto obdobie by malo trvať cca pol roka, niekoľko mesiacov.

Poskytujte mu empatiu, reagujte na jeho potreby. Vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie.

Sledujte jeho signály a reagujte na ne. Nevytvárajte tlak na kakanie, netrestajte. Má to svoj čas. Keď sa bude cítiť v pohode, bezpečí, a ako bude dozrievať, bude to lepšie.

Ak nie je na to fyzicky pripravený, tak nič iné nezostáva, len počkať. A tiež, ak nie je pripravený psychicky.

Je to veľký krok, sprevádzajte ho ním trpezlivo a vnímavo.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com