20 mesačný chlapec neukazuje. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
17. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 20 mesačného syna, ktorý je hravý. Celý deň behá, hrá sa. Keď chce, aby som s ním niekam išla, tak ma zoberie. Keď niečo chce, tak mi to dá do ruky, alebo potiahne moju ruku na danú vec.

Čo ma však trápi je, že sám neukáže na to, na čo sa ho pýtame. Ani na časti tela, ani kde je mama, tato, havo. Niekedy ukazuje prštekom na niektoré veci, ale to sám od seba.

Rozprávať ešte nevie. Povie iba pár svojich veci a ani neprinesie vec, ktorú od neho pýtame. Keď niečo drží a opýtam sa ho, či mi danú vec dá, alebo keď poviem nech zahodí papier, tak zahodí do svojho koša.

Ako mu pomôžem?

Treba ísť na nejaké vyšetrenie, že či je všetko v poriadku?

Najradšej by som sa vyhla zbytočným návštevám lekárov.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vývin reči má síce nejaké míľniky, avšak tiež treba brať do úvahy, že každé dieťa sa vyvíja svojím tempom. Niekedy za krátky čas dokáže dieťa obrovský skok.

Ukazovanie na predmety prichádza zväčša do 10. mesiaca. Ako však čítam, čo píšete, synček ako keby na tie predmety ukazuje, len prostredníctvom vás, iným spôsobom.

Sledujte či vám rozumie, či vy rozumiete jemu, či sa viete dorozumieť, či komunikuje, či sa snaží hovoriť. Veľa si čítajte, ukazujte ne predmety a veci v knihách, reálnom živote, hovorte si riekanky, spievajte pesničky.

Niektoré deti začnú rozprávať v dvoch rokoch, niektoré deti zrazu v dva a pol roku, je to naozaj veľmi individuálne, takže sa neodvážim bez ďalšieho skúmania povedať či synček potrebuje nejaké vyšetrenie, alebo nie. Ide o relatívne komplexnú vec.

Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, že vám syn nerozumie, má problém s vnímaním reči, jej porozumením a nijako sa s vami nesnaží komunikovať, vyjadrovať sa, ani nebude žiadať vyjadrenia od vás, poraďte sa s odborníkom.

Podľa niektorých, ak synček v dvoch rokoch bude používať menej ako 10 slov, ak vás nebude žiadať o nejaké predmety, hračky, neuvidíte nejaký progres v reči alebo jej zrozumiteľnosti, bolo by vhodné konzultovať reč s logopédom. Avšak tu chcem ja zo svojej skúseností poukázať na individualitu každého dieťaťa.

Dajte aj na intuíciu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com