5,5 ročný syn vydiera sebapoškodzovaním

Zodpovedané
2. jan 2019

Dobrý deň,

mám dvoch synov. Starší 5,5 a mladší má 3 roky. Od malička je starší na mladšieho zlý, robí mu zle kedykoľvek. Berie mu hračky, že sú všetky jeho a mám pocit, že žiarli.

Teraz v predškolskom veku, keď mu niečo zakážem, alebo ho pokarhám, tak sa vždy začne búchať po hlave, fackať sa sám, vykrúcať si krk za bradu, alebo si tlčie do nôh a hodí sa aj o zem či do postele. Akoby sa chcel sám fyzicky potrestať. Nedá si vysvetliť, že to nesmie robiť, že ma to veľmi bolí, keď to robí.

Najhoršie je, že aj mladší to začal po ňom opakovať. Najčastejšie sa tak chová doma, ale občas robí takéto scény aj na verejnosti. A hneď za všetko plače.

Už neviem, či je to divadlo, alebo to prežíva naozaj. Skúšala som to aj ignorovať, ale veľmi nepomohlo. Má veľmi citlivú, bojazlivú povahu a zároveň veľmi výbušnú. Prosím poraďte.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Téma sebapoškodzovania je veľmi vážna.

Keď k takejto situácii príde je dobré synčekovi vysvetliť a dať hranicu.
Si nahnevaný. Nepáči sa ti, že to nemôžeš robiť. Ale ľudia nie sú na udieranie/ubližovanie. Ani ty nie si na udieranie/ubližovanie. Môžeš udierať sem (vankúš, sedačka atď.)

Ak je vo veľmi silnom citovom rozpoložení, skúsiť mu zabrániť, aby si ubližoval, priznať mu emóciu a vysvetliť, keď bude v kľude.

Z toho, čo píšete sa zdá, že ťažko nesie príchod súrodenca.
Môžete sa poradiť aj s odborníkom ohľadne komunikácie so synom, popr. o tom, ako mu pomôcť zvládnuť preňho ťažkú situáciu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com