7 ročná dcéra nechce chodiť k otcovi do Čiech. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
4. mar 2020

Dobrý deň,

s manželom žijeme oddelene a naša dvojročná,dcéra je súdom zverená mne do starostlivosti. 7 ročná dcéra sa stále sťažuje, že otec je na ňu zlý, že po nej kričí. Nechce tam chodiť. Vraj jej len klame a že jej sa nevenuje. Venuje sa len jeho novej partnerke a dcére, ktorá chodí k nemu každý druhý víkend.

Bývalý partner žije v Čechách a núti ju hovoriť česky. A to i napriek tomu, že dcéra má potom problémy v škole, lebo používa české výrazy. On o tom vie.

Dá sa jej nejako pomôcť?

Môže psychologický záver z takých slov zavážiť pri súde, aby tam nemusela chodiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie som si však istá, či viem na ňu odpovedať.

O tom, či výpoveď dieťaťa zaváži na súde a do akej miery vám odporúčam poradiť sa s právnym poradcom, poprípade so sociálnou kuratelou. Tiež o tom, či by bolo možné upraviť podmienky styku dcéry s otcom tak, aby bola dcéra vyrovnanejšia a spokojnejšia a za akých okolností.

Z toho čo píšete sa zdá, že komunikácia s bývalým manželom je náročná. Porozmýšľajte, čo by ste vy vedeli a mohli spraviť pre to, aby sa dcéra cítila lepšie.

Doma jej poskytujte prijatie a bezpečie. Komunikujte empaticky. Pracujte s jej emóciami, prijímajte ich a zrkadlite. Zdá sa, že by si najradšej zostala doma. Ťažko sa ti odchádza k otcovi.
Vysvetlite však ako to je nastavené, prečo je to tak a uistite ju, že keď sa vráti, budete robiť všetko pre to, aby sa cítila dobre. Pýtajte sa jej čo by chcela robiť keď bude späť s vami, čo by ste mohli podniknúť. Nech má nejakú vyhliadku do budúcnosti.

Venujte jej pozornosť a prejavujte lásku. Dávajte jej najavo, že ste pri nej, počúvate ju, snažíte sa jej rozumieť a že sa zaujímate. Sledujte jej signály a napĺňajte jej potreby.

V prípadoch separácie manželov či partnerov zväčša odporúčam konzultáciu s odborníkom, nakoľko je to veľmi špecifická situácia a pre dieťa veľmi náročná.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com