7 ročná dcéra sa správa a oblieka ako chlapec. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
28. jan 2020

Dobrý deň,

moja 7 ročná dcéra sa oblieka a správa ako chlapec. V škole má väčšinu kamarátov chlapcov. Má rada šport, ale len ten, ktorý robia aj chlapci.

Oblieka sa len do chlapčenských farieb. Používa manželovu voňavku. Nechce sa učesať ako dievča.

Začalo to niekedy, keď mala 3 roky a stále to trvá.

Čo mi odporúčate?

Ako sa máme k nej správať a ako ju zmeníme?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že vás situácia týkajúca sa vašej dcérky znepokojuje.

Skúste s dcérkou citlivo komunikovať, skúsiť zistiť čo sa v nej odohráva, ako sa cíti. Neodsudzujte, len sa snažte dozvedieť ak bude chcieť hovoriť. Vytvárajte jej prostredie prijatia bezpečia. Komunikujte s ňou empaticky a reflektujte jej pocity. Oceňujte ju.

Venujte jej pozornosť a reagujte na jej potreby. Rešpektujte ju a dovoľte jej byť tým, čím je. Hoci ako rodičia máte na dcérku určite veľký vplyv, nezmeníte ju ani jej vnútornú identitu a snahou o to by ste jej mohli skôr ublížiť a narušiť aj váš vzťah.

Ak máte pocit, že sa dcérka cíti byť viac chlapcom ako dievčaťom, ak sú jej správanie a činnosti zamerané jednostranne na chlapčenské veci, skúste sa poradiť s odborníkom či by mohlo ísť o poruchu sexuálnej identity (rodový nesúlad s vlastným telom), poprípade či nejde o nejaký blok.

V každom prípade je namieste osobná konzultácia s odborníkom.

Ak by ste mali ťažkosti s jej prijatím, tiež vám odporúčam na tomto pracovať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com