9 ročný syn masturbuje. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
29. máj 2020

Dobrý deň,

môj 9 ročný syn masturbuje.

Je to normálne?

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľa rodičov sa vystraší a sú prekvapení (zväčša negatívne) keď zistí, že dieťa masturbuje, chytá sa za pohlavné orgány.
Takéto správanie sa u detí objavuje bežne, nie je to nič patologické. Masturbácia je bežným prejavom sexuality.

Môžete sa o tom so synom rozprávať. Nehaňte ho, netrestajte. Vysvetlite mu, že ide o normálnu vec, že ľuďom býva príjemné dotýkať sa na istých miestach, ale že je to intímna a súkromná vec a teda by sa to malo robiť iba v súkromí keď je človek sám a nie pred inými ľuďmi alebo na iných miestach.

Pripravte sa na takýto rozhovor, hovorte vecne, fakticky, bez nejakého odsudzovania a emócií. Ponúknite synovi, že ak má na túto tému nejaké otázky, môže sa pýtať.

Ak by sa masturbácia objavovala na nevhodných miestach, v neprimeraných chvíľach, popr. že by ste nejako odsledovali, že sa objavuje príliš často, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com