ADHD, oneskorený vývin reči a porucha senzorickej integrácie u dcérky. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
15. apr 2020

Dobrý deň,

mám 5 ročnú dcérku, ktorá má ADHD výraznejšieho stupňa. Má aj oneskorený vývin reči a poruchu senzorickej integrácie. Do jedného roka sa vyvíjala normálne.

Hapkala mama, baba , mala očný kontakt a aj sa o hry zaujímala. Do týchto 5 rokov prežila veľa traumatických situácii.

Mohlo to narušiť jej komunikačnú schopnosť a celkovo vývin?

Chodí do špeciálnej škôlky. Tam mi povedali, že môže mať nízke IQ. Niekedy je veľmi vynaliezavá a ja žasnem. Počutú reč rozumie, len nevie vyjadriť slovami to, čo chce. Iba ukazuje.

Je dosť hyperaktívna a k tomu jej veľmi nepomáha porucha pozornosti. Niekedy musím na ňu zvýšiť hlas, aby na mňa upriamila pozornosť. Niektoré aktivity s motorikou jej nejdú.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Aké aktivity mám s ňou robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ťažko sa mi vyjadruje, keďže dcérku nepoznám, nepoznám konkrétne špecifiká jej diagnóze, neviem ani o aké traumatické udalosti išlo.

Vo všeobecnosti však platí, že akékoľvek udalosti, ktoré dieťa vníma ako traumatické, ktoré ho nejakým spôsobom zasiahli, poznačili, vyvolali v ňom nejaké negatívne, zmätočné prežívanie, môžu a zväčša aj ovplyvnia vývin, popr. správanie dieťaťa. Niektoré udalosti majú vplyv aj na kvalitu, aj kvantitu reči.

Pri poruchách pozornosti a hyperaktvity pomáha keď sú pre dieťa aktivity dňa predvídateľné. Ak má čas sa na ne pripraviť. Nejaké náhle aktivity, zmeny, môžu vyvolať zmätok, hnev.
Pre každé dieťa platí, že potrebuje, aby bolo jeho prostredie predvídateľné, prijímajúce a bezpečné. Skúste také dcérke vytvárať. Dôležitá je práca s emóciami. Komunikujte ich dcérke, odzrkadlite, príjmite. Venujte jej pozornosť, prejavujte lásku a reagujte na jej potreby.

U detí s traumatickými zážitkami, ale aj pri rôznych druhoch problémov veľmi pomáha voľná hra. Neviem nakoľko je to s dcérkou možné, ale zväčša sú deti hre veľmi prístupné, bez ohľadu na diagnózu (samozrejme existujú výnimky). Skúste si pozrieť niečo o filiálnej terapii, popr. absolvovať nejaký online kurz a skúste sa s ňou doma takto hrať. Pomáha to dieťaťu uvoľniť napätie, prejaviť strachy a úzkosti, využiť naplno svoj potenciál.
Na internete si skúste pozrieť rôzne techniky senzorickej integrácie, ktoré slúžia na upokojenie dieťaťa a zlepšenie jeho koncentrácie.

Predpokladám tiež, že je dcérka sledovaná v nejakej špeciálnej ambulancii, skúste sa poprípade poradiť tam.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com