Ako dosiahnuť, aby muž neprispieval svojej matke na domácnosť?

Zodpovedané
1. feb 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dopĺňam viac informácií. Vzťah k svokre mám neutrálny. Bývali sme s ňou. Chcela som meniť veci v jej dome, tak ma vykopla. Dopomohla si tým, že si na mňa povymýšľala veci, ktorým môj muž uveril (mamičkár). Vtedy sa so mnou nechcel dlho ani rozprávať. Išiel vyskočiť z kože, že čo som jeho matke urobila.

Ja som cítila, že som v dome navyše. Po roku tvrdej práce sa mi podarilo ho preorientovať. Teda aspoň si myslím. Keby počúval všetky jej slová, tak by so mnou už nebol.

Do dieťaťa mi svokra našťastie nezasahuje. Ani by som jej to nedovolila a mám aj výhodu, že býva strašne ďaleko.

Ako sa správať k mužovi a k nej?

Svokra vidí v mojom mužovi, čiže v jej synovi aj svojho manžela, ktorý už nie je. Zaviazala si syna, aby jej prispieval mesačne na domácnosť, hoci má peňazí dosť.

Ako mám dosiahnuť, aby jej neplatil?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže ste dospelí ľudia, tak nepomôže vám nič iné len vzájomná dôverná komunikácia. Skúste využiť čas, keď nie ste ničím tlačení a zaujímať sa jeden o druhého. Mužovi môžete zrozumiteľne vysvetliť vaše potreby, čo cítite, čo sa vám na situácií páči a čo nie.

Pred rozhovorom by ste si však sama mali ujasniť, čo vám presne vadí, prečo vám to prekáža. Dopodrobna si rozobrať vašu situáciu, rozmýšľať nad možnými riešeniami, čo by vám pomohlo. Skúste porozmýšľať aj nad tým, prečo je manžel pre svokru taký dôležitý a skúsiť pochopiť aj túto druhú stranu.

Dôležité je hľadať spoločné riešenia. Dajte mu vy nejaké návrhy, aktívne počúvajte aj vy jeho. Rozumiem ti, že ti na mame veľmi záleží avšak mne prekáža, nezdá sa mi správne, necítim sa dobre keď... čo by sme s tým mohli urobiť? Ako dospelí ľudia by ste sa rešpektujúcou nekonfliktnou komunikáciou mali dopracovať k výsledku, s ktorým budete spokojní obaja.

Myslite však aj na to, že človek sa zmení, zmení svoje správanie, svoje názory a postoje len vtedy, keď chce on sám. Preto môže nastať aj situácia, kedy muža jednoducho nezmeníte a budete to musieť akceptovať. Vtedy je dôležité pracovať sama so sebou. Pýtať sa, čo mi na tom prekáža, ako sa stým ja vysporiadam, aby som bola psychicky v poriadku a nenarúšalo to naše manželstvo a pod.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička