Ako liečiť klaustrofóbiu u 8 ročného dievčatka?

Zodpovedané
18. júl 2019

Dobrý deň,

moja 8 ročná dcéra sa v poslednej dobe začala veľmi báť v akomkoľvek uzatvorenom priestore. Akonáhle sa niekde zatvoria dvere, tak je v úplnom strese. Drží sa ma ako kliesť, nič ju nezaujíma, len chce rýchlo odísť z miestnosti.

Žiadne vysvetľovanie, ukľudňovanie a logické argumenty nezaberajú. Bojí sa, že sa dvere zaseknú a už sa odtiaľ nedostaneme.

Myslím, že ten problém nastal v škole, kde majú na wc dvere, ktoré sa zasekávajä a dievčatá sa tam navzájom náročky zatvárajú.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

z toho čo popisujete sa zdá, že reakcie dcérky na uzatvorené priestory sú intenzívne a zabraňujú jej v každodennom fungovaní.

Môžete jej skúsiť reflektovať jej pocity, zrkadliť jej emócie a jej strach. Poskytovať podporu, lásku a pocit bezpečia. Vyjadrovať porozumenie.

Avšak zdá sa mi, že už naozaj ide o chvíle paniky a fóbiu. Odporúčala by som vám navštíviť psychológa. Treba pátrať po príčine. Možno môžu pomôcť nejaké stratégie na zvládanie úzkosti, možno bude potrebná terapia, záležiac od toho, odkiaľ to pramení, od diagnózy.

Lepšie je to podchytiť skôr, aby to neprerástlo do niečoho väčšieho.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com