Ako mám postupovať pri stavoch úzkosti?

Zodpovedané
14. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Niekedy som zvykla mat úzkosť, ale len vo výnimočných prípadoch. Napríklad vtedy, keď som sa veľa učila na ťažké skúšky.

Avšak asi mesiac po pôrode (už to sú 3 mesiace) som začala mat úzkosť častejšie. Lekár mi povedal, že to môžem mať zo stresu. Mala som komplikovanú sekciu, pri ktorej som sa dusila. Mám z toho traumu,a ešte mojej dcérke zistili nejaké zdravotné problémy. Takže hlava mi stále funguje a som v strese.

Väčšinu času som sama, čiže aj na zložité situácie som sama.

Najprv boli tie stavy dosť silné, ale menej časté. Cítila som tlak na hrudi, podlamovali sa mi nohy, mala som pocit na vracanie, strach a pocit, že umriem.

Teraz už ich ako tak viem ovládať. Sú menej silne, ale sú častejšie. Väčšinou cítim veľký strach.

Dosť mi to obmedzuje život a chcela by som sa toho úplne zbaviť. Lekár mi chcel dať Neurol, ale ja nechcem omamné látky užívať pri prítomnosti mojej dcérky. Dávam si magnézium a niekedy Sédatif PC.

Ako riešiť tento môj stav?

Pomôže mi zmena stravy, cvičenie, jóga?

Má význam rozhovor so psychológom?

Môže užívanie antikoncepcie ovplyvňovať môj stav?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že vás tento stav trápi.

Je dokázané, že najúčinnejšou pri úzkostiach býva kombinácia medikácie a psychoterapie. Psychológ teda určite pomôcť môže a má význam sa s ním stretnúť. Môžete skúsiť spolu pátrať po príčinách, zvedomovať si ich, a rozhovor ako taký veľmi pomáha tiež.

Ak nechcete brať lieky, určite sa poraďte s lekárom. Neviem nakoľko ich užívanie vo vašom prípade považuje za zásadné. Vyjadrite mu svoje obavy, hľadajte nejaký spôsob, ktorý by bol vhodný pre obe strany. Dôležité je, aby sa vám uľavilo, aby ste sa cítili lepšie. Ak sa budete cítiť lepšie, dokážete viac odovzdať aj vašej dcérke.

Čo sa týka antikoncepcie, skúste sa obrátiť na lekára. Myslím si, že niektoré látky, hormóny, môžu pôsobiť aj na váš stav. Záleží zrejme od konkrétneho typu a zloženia.

Pri úzkostiach, opäť záleží od typu, intenzity, vašej osobnosti, avšak môže pomôcť zmena stravy, relaxácia, meditácia, dychové cvičenia, pozitívne myslenie, rôzne afirmácie, vizualizácie, hudba, prechádzky, popr. iný fyzický pohyb, pri ktorom si vyčistíte hlavu.

Dôležitý je spánok a oddych. Veľmi pomáha rozprávať o tom, ak máte s kým, a určite aj s tým psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com