Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako mám upokojiť dieťa, ktoré vystrája u doktora?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

syn má 23 mesiacov a vždy, keď idem s ním k lekárovi, tak v ordinácii dostane záchvat plaču. A to až taký, že ho začne napínať. Ak má niečo ma v sebe, tak zvracia. A to sa ho ešte ani nikto nedotkol. Neda sa ani popočúvať. Lekár vraví, že to má z nervov.

Máme ísť prvýkrát k zubárovi a bojím sa ako to tam dopadne a hlavne ako mu vysvetliť, aby mal otvorené ústa.

Ako ho mám upokojiť, aby tak nevystrájal?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Strach z lekárov je u deti veľmi bežný. Niektoré deti sú citlivejšie a ťažšie si zvykajú na nové situácie.

V týchto ťažkých chvíľach treba byť pri nich, uznať im emóciu strachu, podporiť ich, vyjadriť porozumenie, ale neklamať im. Radšej venovať viac času príprave - rozhovory, knihy, vysvetľovanie dôležitosti, následné ocenenie odvahy. Môžete sa spýtať čo by mu tam pomohlo, popr. povedať čo pomáha vám keď sa bojíte.

Dá sa rôzne pracovať so strachom - nakresliť ho a vyhodiť do koša, striasť ho atď. Na internete je viacero návodov, možno niečo vášmu synovi bude vyhovovať.

Ak by to naozaj stále zvládal ťažko, možno ísť na to postupne, najprv sa pozrieť, povoziť na kresle, následne ta ísť a otvoriť ústa. Prekonať strach býva náročné, pretože pre deti je tá emócia reálna. Pracujte s ňou, a trpezlivo treba hľadať nejaký spôsob na jej prekonanie.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com