Ako motivovať 3,5 ročného syna, aby v škôlke spolupracoval?

Zodpovedané
27. jún 2020

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn chodí do škôlky a včera nám pani učiteľka povedala, že nespolupracuje.

Keď majú rannú rozcvičku, tak len stojí a pozerá sa. Ja som s nim včera cvičila a robil všetko to, čo som robila ja.

V čom je problém?

Ako ho motivovať, aby v škôlke spolupracoval?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Odpovedať na ňu však neviem.
Veľa záleží od príčiny toho, prečo synček nespolupracuje. Neviem ako dlho je v škôlke. Možno sa neadaptoval, niečo mu tam vadí, nerád robí veci pred veľa ľuďmi, necíti sa v tejto situácii isto, nepociťuje bezpečie, možno takto získava pozornosť, poprípade je to nejaká obrana. Neviem, ći to tak bolo vždy, ale mohlo sa niečo v škôlke udiať, nejaká zmena. Tiež sa mu možno len nechce.
Naozaj tých príčin môže byť viacero.

Neviem, či ho vy doma dokážete motivovať, aby spolupracoval v škôlke. To by mali zvládnuť pani učiteľky. Možno mu dať priestor, prijať, že sa mu nechce, dať mu na výber, poskytnúť mu porozumenie, prijatie, bezpečie.

Správanie dieťaťa má vždy nejaký dôvod. Skrýva za ním emócia a za ňou nejaká potreba. Toto správanie synčekovi niečo prináša.
Buď to potrebuje spracovať v sebe, alebo ak je nejaká príčina v škôlke, tak pracovať na nej.

Vy ho doma môžete podporovať, prejavovať mu porozumenie, vytvárať bezpečie a prijatie. Môžete mu popísať situáciu, že sa mu asi nechcelo robiť to čo ostatní. Skúste uhádnuť emóciu - asi sa cítiš nepríjemne. Nechce sa ti to robiť.
Spýtajte sa čo by potreboval, čo by mu pomohlo. Pracujte s emóciou.
Komunikujte empaticky. Prejavujte mu veľa lásky a dôvery, dávajte mu veľa pozornosti.
Oceňujte ho, dávajte mu na výber a jeho rozhodnutia rešpektujte.

Ukazujte mu, že ho počúvate, snažíte sa mu rozumieť a zaujímate sa oňho.

Ak by sa vám zdalo, že je mu tam ťažko, objavili by sa nejaké iné ťažkosti, konzultujte aj na iných miestach.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com