Ako naučiť dieťa spolupracovať pri umývaní zubov?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

rada by som sa na vás obrátila o radu, lebo mám pocit, že už som skúsila všetko.

Syn má 20 mesiacov. Prvé zúbky mu vyšli v 8.mesiaci a odvtedy zúbky pravidelne umývame. Ale je to des a mne to toľkokrát príde ako boj a ja to tak nechcem.

Malý si vôbec nechce umývať zúbky, takže ho musím držať a doslova mu zúbky umyť s plačom.

Umývali sme s pastou i bez pasty, takže tá mu nevadí. Umývali sme pri rozprávke alebo v kľude v posteli, bez efektu. Umývali sme spoločne tak, že som mu dala moju kefku, nech on umýva mne a ja jemu, nič nepomohlo. Umývali sme tak, že treba umyť aj macíkovi, to sa mu trošku páčilo, ale pri jeho umývaní rovnaký plač.

Nepomohlo vysvetľovať, že zúbky umývame všetci, že chceme mať zdravé zúbky, ani to, že vidí, že rovnako umývame zúbky staršiemu synovi alebo že si ich umývam aj ja.

Najhoršie reaguje, keď mu umývam vrchné predné zúbky, tak som mu ich skúsila umyť v spánku, či ho niečo neboli alebo mu je to nepríjemné, teda či tam nie je nejaká bolesť, to by ho asi zobudilo, ale on v pohode spinkal.

Ja si už neviem dať rady a ozaj nechcem aby umývanie zúbkov bolo týraním, veď je to na celý život.

Ako naučiť dieťa spolupracovať pri umývaní zubov?

Ďakujem

Dobrý deň,

na každé dieťa funguje niečo iné.

Môžete skúsiť čítať knižky, pozerať nejaké videá. Umývajte si zuby pred synčekom, so synčekom. Poprípade mu dávajte kefku do ruky, nech si zvykne na ten pocit v ústach, aby si vybudoval návyk.

Umývanie zubov patrí medzi oprávnené požiadavky. To znamená, že to je niečo na čom môžete trvať, čo je nevyhnutné.

Môžete skúšať spolupracovať, v zmysle takom, že sa dohodnete. Povedzte mu, že to treba spraviť a nech príde, keď bude pripravený. Skúste sa spýtať čo by mu pomohlo, že ak chce, môže mať hračku, držať niekoho za ruku. Poprípade ho skúste pripraviť a povedať mu, že o 10 minút umývate zúbky a nastavte budík. Keď zazvoní, pôjdete do kúpeľne.
Ak bude protestovať, skúste pracovať aj s emóciou, ale vysvetľovať, že to treba spraviť. A docieliť aspoň to, že mu umyjete aspoň chvíľu, aby nebol v úplnej panike.

Po čase by sa to malo zlepšovať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com