Ako naučiť zaspávať autistu?

Zodpovedané
6. jan 2020

Dobrý deň,

môj syn má 6 rokov a má detský autizmus s ľahkým mentálnym postihnutím. Je to naozaj veľmi vyčerpávajúce každý večer ležať pri ňom a uspávať ho aj hodinu najmä, keď mám ešte štvormesačné bábätko. To potrebuje večer moju prítomnosť a už som niekedy z toho celého veľmi vyčerpaná.

Synček sám nikdy nezaspí. Vysvetľovanie nepomáha.

Existujú nejaké psychologické metódy, že ako dosiahnuť, aby zaspával už sám večer?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že je to pre vás náročné a že ste z tejto situácie unavená.

Obávam sa však, že vám nedokážem odpovedať tak ako by ste si želali. Nejaký návod neexistuje. Aj deti bez diagnózy majú niekedy problém zaspávať. U vás je navyše pridružený aj zdravotný problém.

Metódy existujú, avšak nepoznám synčekov stav a predpokladám, že vyžaduje individuálny prístup. Zrejme treba skúšať čo bude fungovať. Môžete pri ňom chvíľu byť, potom odísť, vrátiť sa napr. každé tri minúty a byť s ním minútu. Ten pomer času je na vás. Postupne skúšajte predlžovať intervaly.

Poprípade niektorí skúšajú, že sedia v miestnosti, ale neležia pri dieťati.

Reflektujte mu emócie, prianie, skúste sa spýtať čo by mu pomohlo tam byť chvíľku samému.
Nejaká presná a univerzálna metóda neexistuje. Vytvorte si nejaký rituál, dbajte na to, že je dostatočne unavený, večer by som obmedzila televízor a iné médiá, skúste navodiť atmosféru kľudu a pohody v dostatočnom predstihu.
Vyžaduje to trpezlivosť.

Odporúčam tiež poradiť sa s odborníkmi, ktorí synčeka poznajú a s nimi hľadať spôsob, ktorý by preňho najlepšie fungoval.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com