Ako odnaučím štvorročného chlapca od cmúľania palca?

Zodpovedané
21. mar 2020

Dobrý deň,

môj štvorročný syn si cmúľa palec. Robí to vtedy, keď je unavený, pri zaspávaní. Cumeľ nikdy nemal, ale od malinka mal palec v puse.

Ako ho to odnaučím?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

do určitého veku je cmúľanie palca u detí bežne sa vyskytujúcim javom. Odborníci udávajú vek do 4 rokov. Po tomto období by už dieťa malo mať vybudované iné mechanizmy na upokojenie.

Cmúľanie palca môže byť vnímané ak zlozvyk, ale môže byť pre dieťa aj mechanizmom na upokojenie nejakého napätia, dôsledok nejakého emocionálneho problému, ťažkosti.
Dieťa sa navonok môže javiť v poriadku, avšak nikdy si nemôžeme byť istí čo prežíva vnútri, či niečo nepovažuje za náročné, či v sebe nemá nejaký zmätok.

Doma mu vytvárajte bezpečie a prijatie. Prejavujte mu lásku a venujte pozornosť. Objímajte sa. Adekvátne reagujte na jeho potreby. Pracujte s emóciami, strachom. Nastavujte láskavo hranice. Komunikujte empaticky, uplatňujte dohody. Oceňujte syna a prejavujte mu dôveru.

Skúste upraviť spánkový režim, pred spánkom nastoliť pokoj a kľud, prípravu na spánok. Skúste chodiť spávať v rovnakom čase každý deň. Môžete pre spánkom skúsiť nejakú masáž, škrabkanie, niečo, čo by synčeka uvoľnilo.
Tiež trávte veľa času spolu, a aj vonku.

Pri zaspávaní, keď si dá palček do úst, skúste mu ho vziať do ruky a rúčku mu hladkať. Môžete sa skúsiť rozprávať aj o dôsledkoch cmúľania na zúbky. Oceňte ho ak zvládne zaspať bez palčeka. Skúste netrestať, nevyčítať, nevyhrážať sa, ani veľmi na to slovne neupozorňovať. Naozaj môže ísť o nejaké ťažké prežívanie synčeka.

Dajte tomu chvíľu čas, a ak by bola intenzita a frekvencia cmúľania aj o pár týždňov, mesiacov, príliš veľká, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com