Ako odnaučiť syna od chodenia po izbe počas premýšľania?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý den,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 ročného syna.

Ako odnaučiť syna pri premýšľaní chodiť hore dole po izbe?

Pritom si mädlí ruky a vypúšťa zvuky ako z áut. Keď je sám, tak by takto vydržal chodiť dlho. Akonáhle má aktivitu, tak na to "zabudne."

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, keď je to možné využívajte slovné pomenovanie emócie alebo potreby, ktorá u dieťaťa nastáva, keď využíva takéto správanie. Zrkadlite čo vidíte: "Vidím, že si nervózny, vidím, že si na niečo prišiel, vidím, že sa sústredíš...

Na prejavy by sme nemali veľmi upozorňovať, pretože to by mohlo problém ešte posilňovať. Vyhnite sa v tomto prípade nejakým bojom o moc. Cesta je naozaj v tomto prípade dieťa niečím zamestnať napr. slovne vyjadriť nad čím premýšľa (nechceš mi o tom povedať? ...).

Dieťa môžete navádzať na správanie, ktoré by ste u neho radi videli aj pomocou rozprávok, príbeh si môžete sama vymyslieť. Pomôže vám to tiež učiť sa novým veciam, zvládať zmeny či iné prechody, ako je napr. skoncovanie s týmto aktuálnym správaním. V príbehu požívajte napr. zvieratká ako hlavné postavy.

Taktiež je dobré si syna všímať, v konkrétne ktorých situáciách túto činnosť vykonáva. Či sa objavuje skutočne veľmi často alebo napr. len keď je z nejakého dôvodu napätý. V prípade zlozvykov je veľmi dôležitá aj rodinná situácia. Ak máte pocit, že nie je dobrá a dieťa to aktuálne stresuje vôbec nie je vhodné odstraňovať teraz niečo čo ho upokojuje nejakým spôsobom.

Prajem pekný deň a veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička