Ako odplienkovať 3,5 ročného chlapca?

Zodpovedané
3. nov 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn sa odmieta vzdať plienky. Do nočníka sa iba vyciká, kakať tam nechce.

Navštívila som psychologičku v našom meste a tá mi radí nedať mu už plienku vôbec po vycikaní sa do nočníka.

Bojím sa, aby som v ňom nevyvolala blok, že mi prestane kakať, keďže kaká iba do plienky a ja mu podľa rady psychologičky plienku nedám. Pre plienky nemohol ani nastúpiť v septembri do škôlky.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prechod z plienky na nočník je pre deti náročný. Ako keby ďalší vývinový krok a niektorým deťom to trvá dlhšie. Plienka je pre nich istota a celkovo, vyprázdňovanie je intímna záležitosť.

Z môjho pohľadu je dôležité, že dieťa kaká. Že pozná signály svojho tela a že si kakanie uvedomuje.

Ono je však tých pohľadov viac. Niekto by povedal, že plienka je krok späť. Ja si mnohokrát myslím, že umožniť dieťaťu vybrať si, je rešpektovanie a prijatie jeho potrieb.

Veľa záleží aj od dieťaťa. Či je pripravené fyzicky, psychicky, aj rozumovo. Ako s ním komunikujete a ako túto komunikáciu prijíma. Poznáte si ho najlepšie, tak dajte aj na svoju intuíciu.

Za mňa je dôležité prijímať jeho emócie a nechať ho slobodne ich prejaviť. Tiež pocit bezpečia a lásky. Keď uvidíte, že dáva signál, že mu treba kakať, pomenujte mu to a dajte na výber. Chceš ísť do nočníka alebo si dáš plienku?

Bude sa cítiť prijatý, rešpektovaný. Predpokladám, že veľa sa točí okolo kakania a toto preňho bude príjemná zmena. Bude môcť rozhodovať a to je preňho dôležité, byť súčasťou toho celého a necítiť sa, že zlyhal.

Dieťa sa nechce líšiť, chce byť ako my, dospelí a tiež ako jeho kamaráti. Chce patriť. Len zrejme momentálne inak nevie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com