Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

prechod z plienky na nočník je pre deti náročný. Ako keby ďalší vývinový krok a niektorým deťom to trvá dlhšie. Plienka je pre nich istota a celkovo, vyprázdňovanie je intímna záležitosť.

Z môjho pohľadu je dôležité, že dieťa kaká. Že pozná signály svojho tela a že si kakanie uvedomuje.

Ono je však tých pohľadov viac. Niekto by povedal, že plienka je krok späť. Ja si mnohokrát myslím, že umožniť dieťaťu vybrať si, je rešpektovanie a prijatie jeho potrieb.

Veľa záleží aj od dieťaťa. Či je pripravené fyzicky, psychicky, aj rozumovo. Ako s ním komunikujete a ako túto komunikáciu prijíma. Poznáte si ho najlepšie, tak dajte aj na svoju intuíciu.

Za mňa je dôležité prijímať jeho emócie a nechať ho slobodne ich prejaviť. Tiež pocit bezpečia a lásky. Keď uvidíte, že dáva signál, že mu treba kakať, pomenujte mu to a dajte na výber. Chceš ísť do nočníka alebo si dáš plienku?

Bude sa cítiť prijatý, rešpektovaný. Predpokladám, že veľa sa točí okolo kakania a toto preňho bude príjemná zmena. Bude môcť rozhodovať a to je preňho dôležité, byť súčasťou toho celého a necítiť sa, že zlyhal.

Dieťa sa nechce líšiť, chce byť ako my, dospelí a tiež ako jeho kamaráti. Chce patriť. Len zrejme momentálne inak nevie.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com