Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako odplienkovať 3,5 ročného chlapca?

Zodpovedané
3. nov 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn sa odmieta vzdať plienky. Do nočníka sa iba vyciká, kakať tam nechce.

Navštívila som psychologičku v našom meste a tá mi radí nedať mu už plienku vôbec po vycikaní sa do nočníka.

Bojím sa, aby som v ňom nevyvolala blok, že mi prestane kakať, keďže kaká iba do plienky a ja mu podľa rady psychologičky plienku nedám. Pre plienky nemohol ani nastúpiť v septembri do škôlky.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prechod z plienky na nočník je pre deti náročný. Ako keby ďalší vývinový krok a niektorým deťom to trvá dlhšie. Plienka je pre nich istota a celkovo, vyprázdňovanie je intímna záležitosť.

Z môjho pohľadu je dôležité, že dieťa kaká. Že pozná signály svojho tela a že si kakanie uvedomuje.

Ono je však tých pohľadov viac. Niekto by povedal, že plienka je krok späť. Ja si mnohokrát myslím, že umožniť dieťaťu vybrať si, je rešpektovanie a prijatie jeho potrieb.

Veľa záleží aj od dieťaťa. Či je pripravené fyzicky, psychicky, aj rozumovo. Ako s ním komunikujete a ako túto komunikáciu prijíma. Poznáte si ho najlepšie, tak dajte aj na svoju intuíciu.

Za mňa je dôležité prijímať jeho emócie a nechať ho slobodne ich prejaviť. Tiež pocit bezpečia a lásky. Keď uvidíte, že dáva signál, že mu treba kakať, pomenujte mu to a dajte na výber. Chceš ísť do nočníka alebo si dáš plienku?

Bude sa cítiť prijatý, rešpektovaný. Predpokladám, že veľa sa točí okolo kakania a toto preňho bude príjemná zmena. Bude môcť rozhodovať a to je preňho dôležité, byť súčasťou toho celého a necítiť sa, že zlyhal.

Dieťa sa nechce líšiť, chce byť ako my, dospelí a tiež ako jeho kamaráti. Chce patriť. Len zrejme momentálne inak nevie.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com