Ako odučím 7 ročné dieťa od mobilu?

Zodpovedané
15. feb 2020

Dobrý deň,

môj 7 ročný syn hrá rád na mobile. Celé dni by bol len na mobile. Nerátam čas, čo je v škôlke. Keď mu ho zoberiem, tak sa hodí o zem, alebo plače. S mužom sa potom hádame. Vždy to skôr či neskôr skončí tak, že mu ten mobil dá, aby dal pokoj. Kvôli mobilu nechce jesť, ani chodiť von a nespí.

Ako ho odučím od mobilu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

táto situácia je vyslovene o nastavení hraníc a pravidiel. Je prirodzené, že keď mu mobil vezmete, tak bude zúriť, keďže je to niečo, čo chce, na čo je zvyknutý, na čom si možno aj buduje závislosť. Mobil poskytuje okamžité uspokojenie a je pre deti veľmi nebezpečný.

Treba si nastaviť dohody, pravidlá, hranice. Napr. povedať synovi, že môže mať mobil 30 minút, nastavíte budík a keď zazvoní, odkomunikuje synovi, že jeho čas uplynul a že treba dohrať. Zrejme ho nebude chcieť vypnúť, treba mu priznať emócie. Viem, že by si sa chcel ešte hrať, ale dohodli sme sa, budík zazvonil, treba to vypnúť.

Bude sa hnevať, zase pomenujte emócie a dajte mu na výber, vypneš to sám, alebo ti to vezmem?
Ak nevypne, kľudne mu vypnite, mali ste dohodu, máte na to právo.

Syn sa bude hnevať, zúriť, hodí sa o zem. Komunikujte mu emócie, prijmite ich, zopakujte hranicu.
Hneváš sa, veľmi si sa chcel hrať, ale dohodli sme sa. Na dnes tvoj čas na mobile skončil. Môžeš sa hrať opäť zajtra.

Je to zodpovednosťou rodiča dohliadnuť na to, aby hranica bola dodržaná.

Bude to chcieť trpezlivosť, prijatie, prácu s emóciami, ale treba vydržať.

Ak by ste mali priveľké ťažkosti, ak by sa vám zdalo, že syn má obrovské ťažkosti, že ho to veľmi ovplyvňuje, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com