Ako osmeliť 5-ročné dieťa, ktoré je fixované na mamu?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať v decembri 5 rokov a je na mňa fixovaná. Každé ráno v škôlke je boj. Keď odídem, tak sa upokojí. Mám pocit, že je utiahnutá a celkovo sa s deťmi veľmi nechce hrať.

Od malička sme chodili na ihriská a aj sa stretávali s inými deťmi, no ona bola radšej pri mne. Najnovšie už nechce ísť ani s tatinom do obchodu a radšej ostane so mnou. A to aj za cenu podplácania, že si môže niečo kúpiť.

Ako jej pomôcť a ako ju posmeliť?

Nechce mi kvôli tomu chodiť na žiadne krúžky.

Ďakujem

Dobrý deň,

u takýchto detičiek je veľmi dôležité ošetrovať hlavne seba, pretože to chce neskutočne veľa trpezlivosti a energie, ktorú vynakladáte voči svojej dcérke.

Dcérke pomôžete, keď budete vy pôsobiť pokojne. Budete jej zrkadliť to, čo aktuálne vidíte: Vidím, že ti je nepríjemné tu byť s inými deťmi.

Keď je to možné, hľadajte spoločné riešenia problémov. Vaše prijatie a pochopenie toho, čo cíti jej pomôže rozpoznať a prijať vlastné emócie, ktoré tak strácajú svoju moc a môžu sa rozplynúť.

Motivujte ju, aby emócie vyjadrovala slovami: Keď sa bojíš, tak mi to povedz spoločne to vyriešime.

U dcérky využívajte pozitívnu výchovu. Oceňujte jej pozitívne prejavy v správaní nie hodnotením (napr. si šikovná), ale skôr opisom s vašimi pocitmi. Takto to ide viac do vnútra dieťaťa a motivuje ju k lepšiemu správaniu.

S mužom sa snažte spoločnými aktivitami rozvíjať s ňou vzťah. Veľmi dobré sú rôzne spoločné hry, ktoré môžete vyskúšať prvotne spoločne a následne aj osamote otec a dcéra.

Pokiaľ to už aj časom budete vnímať ako väčší problém, obráťte sa na odborníka pre dlhodobejšiu prácu.

Veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička